Modernizacja willi dobiega końca


 200 punktów świetlnych i blisko 9 kilometrów różnych kabli, to wszystko ułożone na powierzchni 900 m2 już wkrótce da pierwsze efekty. Właśnie dobiega końca modernizacja zabytkowej willi z Rudy Pabianickiej, która znajduje się w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej.

O willi letniskowej z ul. Scaleniowej 18 niewiele wiadomo. Zbudowana w eklektycznym stylu, jest wspaniałym przykładem budynku służącego letniej rekreacji z początku XX wieku. W latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. Podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, w budynku zorganizowano całoroczne mieszkania, których było prawdopodobnie 18. W 2008 roku, będąc w opłakanym stanie, została przetransportowana do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ze względu na zagrożenie konstrukcyjne, obiekt przez lata był wyłączony z funkcji wystawienniczych i zamknięty dla zwiedzających. Wkrótce to się zmieni.

Modernizacji podjęła się firma z ponad 25-letnim doświadczeniem specjalizująca się w konserwacji obiektów zabytkowych. Pierwsze prace w ramach inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” rozpoczęły się już w marcu 2018 roku.

Oprócz oczyszczenia elementów drewnianych, niezbędne było wykonanie izolacji termicznej, tak by willa mogła stać się obiektem o całorocznym użytkowaniu. Należało zatem zamontować instalację wewnętrznego centralnego ogrzewania. W budynku zainstalowano również wentylację z odzyskiem ciepła, która pozwala na znaczne ograniczenia strat energii na wentylację i jest niezależna od panujących warunków atmosferycznych. Klimatyzacja z kolei ułatwi korzystanie z obiektu w okresie letnich upałów. Izolację fundamentów, tak od wewnątrz jak i od zewnątrz, wykonano metodą iniekcji krystalicznej, która jest niezwykle trwała i ekologiczna. Ściany fundamentowe willi wymagały także izolacji od zewnątrz. Z kolei aby zachować zabytkową elewację, przy dociepleniu od wewnątrz wykorzystano pianę rezolową. Odnowione zostały także werandy i tarasy okalające bryłę obiektu. Przebudowa wymagała pewnych zmian w konstrukcji budynku. By ułatwić zwiedzanie willi osobom z niepełnosprawnościami, wewnątrz została zamontowana winda. Przy wykonaniu wszystkich tych prac wykorzystano blisko 9 kilometrów różnego rodzaju kabli, co na takiej powierzchni jest imponującą liczbą.

Obecnie w willi trwają prace wykończeniowe. Malowane są okna, drzwi i ściany. Wokół obiektu układane są granitowe schody i kostka. Do końca dobiega też montaż specjalistycznego oświetlenia, w systemie sterowania DALI, które polega na stopniowaniu światłem i tworzeniu aż czterech scen do aranżacji przestrzeni. Na łącznej powierzchni 900 m2 willi zamontowano aż 200 punktów świetlnych, co stworzy wyjątkowy efekt i pozwoli modelować oprawą oświetlenia w zależności od potrzeb.

W odnowionej willi powstaną przestrzenie dedykowane spędzaniu wolnego czasu. Sama modernizacja jest częścią realizowanej w CMWŁ inwestycji pn. „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia”. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.