INWESTYCJA WARTA PONAD 15 MILIONÓW ZŁOTYCH. WYBRANO WYKONAWCÓW


 Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Prace modernizacyjne obejmą w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową. Tej gigantycznej inwestycji podejmą się trzy firmy, wyłonione w drodze przetargu.

Dzięki projektowi dawny blask odzyska znany i bardzo charakterystyczny budynek A - najstarsze skrzydło zabytkowej Białej Fabryki Geyera, będące od lat jedną z wizytówek przemysłowej Łodzi. Prace inwestycyjne obejmą także nadgryzione zębem czasu wnętrza tego historycznego obiektu, który stoi przy ul. Piotrkowskiej 282 już od 180 lat. W ramach projektu zaplanowano także renowację południowej elewacji sąsiadującego z Parkiem Reymonta budynku C oraz przebudowę pomieszczeń w pozostałych dwóch skrzydłach Białej Fabryki, czyli w budynkach B i D.

Nieco inny charakter będą miały prace w równie wymagającym należącym do Muzeum Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Zostanie tam wykonane m.in.: docieplenie poszczególnych obiektów, instalacja centralnego ogrzewania oraz przebudowa 6 budynków, w tym letniskowej willi. W efekcie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyska w Skansenie obszerne całoroczne przestrzenie ekspozycyjne, które pozwolą przygotować zupełnie nową ofertą wystawienniczą i edukacyjną.

Zakres przedsięwzięcia jest tak zróżnicowany i rozległy, że został rozdzielony pomiędzy trzech doświadczonych wykonawców. W tym momencie możemy zdradzić, że pracownicy firmy ABiD Rafał Majcher mają zająć się pracami w budynkach A, B i C Białej Fabryki, natomiast Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski obejmie piecze na obiektami w Skansenie – mówi Aneta Dalbiak, Dyrektor CMWŁ. Obie firmy podpisały właśnie umowy na realizację prac, wkrótce zostaną więc przygotowane szczegółowe harmonogramy robót. Zakończenie inwestycji przewidziane jest wraz z końcem 2019 r.

Co czeka zwiedzających Centralne Muzeum Włókiennictwa po rewitalizacji? – Nowości będzie sporo. W budynku A stworzymy stałą wystawę poświęconą rozwojowi technologii włókienniczej z interaktywnym eksperymentatorium. W willi letniskowa zaprezentowane będą popularne sposoby spędzania wolnego czasu. W budynku B z kolei powstanie otwarty dla publiczności magazyn studyjny, który pozwoli zwiedzającym zajrzeć do Muzeum i poznać jego funkcje „od kuchni” – wymienia Dyrektor Aneta Dalbiak.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Rewitalizacja dopełnia dwie duże poprzedzające inwestycje: modernizację i adaptację budynku dawnego kompleksu pofabrycznego – skrzydła D, utworzenie Skansenu oraz przebudowę i utworzenie muzeum interaktywnego Kotłownia.

 

Informacje o wykonawcach:

Przedsiębiorstwo Konserwacji Obiektów Zabytkowych Sławomir Ostrowski swoją działalność prowadzi od ponad 25 lat i specjalizuje się  w wykonywaniu prac w obiektach zabytkowych.  Ma na swoim koncie prace  konserwatorskie o szerokim spektrum działań w zakresie konserwacji polichromii i złoceń, stropów i ścian, obrazów, konserwacji zabytkowej stolarki, boazerii i stropów drewnianych, konserwacji i rekonstrukcji parkietów taflowych i zabytkowych mebli oraz usług budowlanych i elewacyjnych w obiektach zabytkowych. Wykonywała konserwacje wielu obiektów zabytkowych: kościołów, muzeów, zamków i pałaców. Między innymi: Muzeum w Gliwicach,  Muzeum w Łańcucie Pałac K.A. Hartiga  w  Łodzi, Pałac Oskara Caro w Gliwicach,  Pałac Poznańskiego w Łodzi,  Zamek w Inowłodzu, Zamek w Cieszynie.

ABiD świadczy wysokiej klasy usługi w zakresie Architektury Budownictwa i Doradztwa dla instytucji publicznych oraz klientów indywidualnych na terenie centralnej Polski. Historia firmy sięga 1982 roku. W tym czasie firma realizowała bardzo różnorodne zlecenia: począwszy od remontów, wykańczania wnętrz, skończywszy na innowacyjnych przebudowach i budowach nowych obiektów. Wśród tych, którzy obdarzyli firmę zaufaniem znajdują się inwestorzy prywatni oraz podmioty użyteczności publicznej, takie jak: uczelnie, urzędy, sądy, prokuratury, placówki rekreacyjne, placówki służby zdrowia i inne.