BIAŁA FABRYKA W RENOWACJI


 Piaskowanie, szlifowanie, uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie – metr po metrze pracownicy wyspecjalizowanej firmy przywracają świetność drewnianym konstrukcjom historycznego, niemal dwustoletniego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace modernizacyjne wnętrz w skrzydle A są częścią realizowanej właśnie ogromnej, wartej ponad 15 milionów inwestycji. 

Pierwszym, najbardziej wymagającym i pracochłonnym etapem robót jest piaskowanie, czyli mechaniczne czyszczenie pod ciśnieniem drewnianych stropów i słupów z wielu warstw farb i zabezpieczeń, nakładanych przez dziesiątki lat użytkowania budynku. Prace powodują ogromne zapylenie, można je więc wykonywać wyłącznie w specjalnie wydzielonej kotarami strefie, w szczelnym ochronnym hełmofonie, do którego doprowadzane jest powietrze. Kolejnym etapem, następującym po czyszczeniu konstrukcji do surowego drewna, będzie uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie wszystkich drewnianych elementów wysokiej klasy przeciwpożarowymi materiałami. W ramach inwestycji w najstarszym skrzydle CMWŁ poprowadzona zostanie nowa instalacja elektryczna. – W trosce o nasze zbiory i bezpieczeństwo zwiedzających postanowiliśmy wyposażyć zmodernizowane sale wystawiennicze w nowoczesne instalacje teletechniczne, w tym elektroniczny system sygnalizacji pożaru, system sygnalizacji włamania i napadu czy system kontroli dostępu – tłumaczy Marzena Kappes, specjalista ds. inwestycji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi – Z kolei oświetlenie oparte o technologie LED, z systemem sterowania DALI pozwoli na dowolne sterowanie niemal każdą oprawą, a co za tym idzie na dostosowywanie oświetlenia indywidualnie do potrzeb każdej ze stref wystawy – dodaje.

Jednym z ostatnich etapów modernizacji będzie oczyszczenie i malowanie ścian oraz renowacja drewnianych podłóg. Prace we wnętrzach skrzydła A potrwają do jesieni, natomiast już wiosną rozpocznie się odnawianie charakterystycznej białej elewacji budynku.

Kiedy najstarsza, zabytkowa część CMWŁ odzyska dawną świetność, w jej nowoczesnych wnętrzach  zaprezentowana zostanie nowa wystawa stała poświęcona rozwojowi technologii włókienniczej. Punktem wyjścia będą dla niej surowce wykorzystywane w przemyśle włókienniczym w Łodzi – bawełna i wełna, a tajniki ich obróbki odsłoni interaktywne eksperymentatorium. Na jednym z pięter prezentowane będą także historyczne wystawy czasowe.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.

Magazyn studyjny, czyli Muzeum od kuchni

Do muzealnych magazynów mają wstęp tylko wtajemniczeni – pracownicy instytucji, kustosze, konserwatorzy czy badacze. Jednak już wkrótce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to się zmieni. Powstanie magazyn studyjny, czyli otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która połączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów (z uwzględnieniem rygorystycznych zasad ich bezpieczeństwa) z funkcją edukacyjną.

Inwestycja warta ponad 15 milionów złotych

Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Prace modernizacyjne obejmą w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową. Tej gigantycznej inwestycji podejmą się trzy firmy, wyłonione w drodze przetargu.

Mniej znane oblicze Geyera

Podróżował, pisywał artykuły o rolnictwie, podobno grał na skrzypcach. Pionier łódzkiego przemysłu, prężny działacz gospodarczy i społeczny – Ludwik Geyer pośród swoich licznych obowiązków znajdował też czas na pasje. Jednej z nich, czyli barwierstwu będzie poświęcona wystawa przygotowywana w jednym z domków w naszym Skansenie.

U Bennichów. Nowa wystawa w Skansenie

Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie przygotowywanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.

KTO POMOŻE ODKRYĆ TAJEMNICE WILLI?

Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie kostiumowym „Hiszpanka”. Często staje się tłem klimatycznych sesji zdjęciowych. Willa letniskowa w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Potrzebujemy Waszej pomocy w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą.

Przeprowadzka maszyn przed wielkim remontem

Dźwigi, wózki, podnośniki – w najstarszym skrzydle Białej Fabryki spore zamieszanie. Przygotowujemy się do ogromnej inwestycji, dzięki której budynek od strony ulicy Piotrkowskiej odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Zanim się to stanie, musimy przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu eksponatów. Wyzwanie jest duże, bo 50 maszyn i 40 narzędzi włókienniczych waży razem blisko 40 ton. Większość z nich to unikaty, którymi nie może poszczycić się żadne inne polskie muzeum. Wśród nich są między innymi: rekonstrukcja średniowiecznego krosna drewnianego, ponad stuletnie krosno ręczne drewniane z początku XX wieku, czy kilkusetkilogramowe krosno pasmanteryjne.

ŁÓDZKI WEHIKUŁ CZASU W TRAKCIE MODERNIZACJI

Jesienią 2020 roku Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej znów zabierze zwiedzających w niezapomnianą podróż w czasie. W pięciu historycznych obiektach powstaną nowe wystawy stałe, czynne przez cały rok. Nim to jednak nastąpi, domki oraz pełna uroku zabytkowa willa przejdą gruntowną modernizację. Prace na terenie Skansenu są częścią inwestycji o wartości ponad 15 milionów, realizowanej właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

BIAŁA FABRYKA ZDRADZA SWOJE TAJEMNICE. PRACE KONSERWATORSKIE W CMWŁ

Wydawać by się mogło, że wiemy już o niej wszystko. Tymczasem Biała Fabryka nadal skrywa wiele sekretów, które sukcesywnie odkrywane są w trakcie prac w najstarszym skrzydle budynku. Podczas piaskowania odnaleziono wyryte na belce stropowej litery „NS”, natomiast po zdjęciu parkietu na ostatnim piętrze odsłonięte zostały liczne otwory w podłodze, w których montowano napędy.