Magazyn studyjny, czyli Muzeum od kuchni


 Do muzealnych magazynów mają wstęp tylko wtajemniczeni – pracownicy instytucji, kustosze, konserwatorzy czy badacze. Jednak już wkrótce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to się zmieni. Powstanie magazyn studyjny, czyli otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która połączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów (z uwzględnieniem rygorystycznych zasad ich bezpieczeństwa) z funkcją edukacyjną. Gościom CMWŁ pozwoli to zaobserwować, jak działa muzeum jako instytucja i w jaki sposób rekwizyty są gromadzone, katalogowane i przechowywane.

Całość eksponatów, które znajdą się w magazynie pochodzić będzie z unikatowej kolekcji CMWŁ. Wszystkie obiekty związane są z zagadnieniem dziewiarstwa w ujęciu technicznym i estetycznym. Zwiedzającym zaprezentowany zostanie zbiór różnorodnych maszyn dziewiarskich pochodzących z całego XX w. do produkcji fabrycznej, jak i chałupniczej, ale też efekty końcowe produkcji – gotowe sukienki, swetry, czapki i kapelusze czy pończochy. W magazynie studyjnym będzie też można zapoznać się z ważnym etapem procesu produkcyjnego jakim jest projektowanie – zarówno samych dzianin, jak i dzianych ubiorów.

Zbiory przechowywane będą w meblach magazynowych umożliwiających łatwy dostęp do każdego z obiektów. Dopełnieniem funkcjonalności magazynu będą warsztaty, spotkania, dyskusje i gry edukacyjne, które pozwolą na bliższe zapoznanie się z działalnością merytoryczną muzeum i sposobem prowadzenia ewidencji zbiorów.

Magazyn studyjny CMWŁ powstanie w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


BIAŁA PERŁA ŁODZI W RENOWACJI

Piaskowanie, szlifowanie, uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie – metr po metrze pracownicy wyspecjalizowanej firmy przywracają świetność drewnianym konstrukcjom historycznego, niemal dwustoletniego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace modernizacyjne wnętrz w skrzydle A są częścią realizowanej właśnie ogromnej, wartej ponad 15 milionów inwestycji.

Realizacja inwestycji POIŚ

GALERIA ZDJĘĆ

INWESTYCJA WARTA PONAD 15 MILIONÓW ZŁOTYCH. WYBRANO WYKONAWCÓW

Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Wyłoniliśmy wykonawców, którzy zrealizują prace modernizacyjne obejmujące w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową.

Mniej znane oblicze Geyera

Podróżował, pisywał artykuły o rolnictwie, podobno grał na skrzypcach. Pionier łódzkiego przemysłu, prężny działacz gospodarczy i społeczny – Ludwik Geyer pośród swoich licznych obowiązków znajdował też czas na pasje.

U Bennichów. Nowa wystawa w Skansenie

Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie przygotowywanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.

Przeprowadzka maszyn przed wielką inwestycją

http://cmwl.pl/informacje/przeprowadzka-maszyn-przed-wielkim-remontem,75

Kto pomoże odkryć tajemnice willi?

Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie kostiumowym „Hiszpanka”. Często staje się tłem klimatycznych sesji zdjęciowych. Willa letniskowa w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”?