ŁÓDZKI WEHIKUŁ CZASU W TRAKCIE MODERNIZACJI


 Jesienią 2020 roku Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej znów zabierze zwiedzających w niezapomnianą podróż w czasie. W pięciu historycznych obiektach powstaną nowe wystawy stałe, czynne przez cały rok. Nim to jednak nastąpi, domki oraz pełna uroku zabytkowa willa przejdą gruntowną modernizację. Prace na terenie Skansenu są częścią inwestycji o wartości ponad 15 milionów, realizowanej właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Modernizacji Skansenu podjęło się przedsiębiorstwo wyspecjalizowane w konserwacji obiektów zabytkowych. Aktualnie prace prowadzone są przez kilkunastoosobową ekipę jednocześnie we wnętrzach 6 budynków: 5 domkach oraz willi letniskowej. Do tej pory wykonano pełne docieplenie ścian zewnętrznych w domkach, co znacząco poprawi warunki termoizolacyjne obiektów. Rozpoczęły się w nich roboty wykończeniowe: gruntowanie i malowanie ścian i sufitów. We wszystkich budynkach w Skansenie zostanie również wykonana instalacja wewnętrzna centralnego ogrzewania, co umożliwi komfortowe użytkowanie obiektów także jesienią i zimą. Znacznie większy zakres prac zostanie wykonany w willi. – Oprócz docieplenia i montażu instalacji elektrycznych, sanitarnych, wentylacyjnych i teletechnicznych (w tym systemu sygnalizacji pożaru), budynek czeka przebudowa, która pozwoli na dostosowanie obiektu do celów wystawienniczych – tłumaczy Marzena Kappes, specjalista ds. inwestycji w CMWŁ. – Co ważne, dzięki podjazdowi i windzie willa zostanie w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – dodaje.

Jednym z ostatnich etapów prac będzie budowa zewnętrznej sieci c.o. rozprowadzjącej ciepło do poszczególnych budynków Skansenu. W ramach zagospodarowania terenu nawierzchnia z tłucznia otaczająca willę zostanie wymieniona na nawierzchnię z kostki granitowej.

O stworzeniu Skansenu marzyła jeszcze Krystyna Kondriatuk – założycielka i pierwsza dyrektor muzeum. Jednak jego spełnienie było możliwe dopiero w 2008 roku, czyli niemal pół wieku później. Cieszymy się, że dzięki modernizacji ta unikalna przestrzeń wraz z nowymi wystawami, które w niej powstaną, będzie przez cały rok cieszyć łodzian i turystów odwiedzających miasto – mówi Magda Komarzeniec, Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju i Upowszechniania CMWŁ.

Prace w Skansenie potrwają do końca października tego roku. Oficjalne otwarcie zmodernizowanego obiektu dla zwiedzających zaplanowano na 25 września 2020 roku. Dzięki inwestycji drewniane budowle nie tylko zyskają wyższy standard techniczny, ale także gościć będą zupełnie nowe wystawy stałe. Otwarta zostanie największa architektoniczna perła Skansenu –  nieczynna dotąd willa letniskowa. Stanie się przestrzenią unikalnej ekspozycji poświęconej historii wakacyjnego wypoczynku i dawnym sposobom spędzania wolnego czasu. W czterech domach powstaną rekonstrukcje mieszkań z kolejnych okresów istnienia miasta: z XIX wieku, z międzywojnia, oraz z okresu PRL-u (mieszkanie i pracownia). W piątym budynku utworzona zostanie sala wystaw czasowych oraz sala edukacyjno-konferencyjna, w której odbywać się będą wydarzenia poświęcone historii miasta oraz życia codziennego, społecznego i kulturalnego jego mieszkańców.

Projekt pod nazwą „Wzbogacenie oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi poprzez modernizację infrastruktury, prace konserwatorskie i zakup wyposażenia” otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jego całkowita wartość wynosi 15 458 994,85 zł. Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Dowiedz się więcej


Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniesie ponad 15 mln złotych.

Biała Fabryka w renowacji

Piaskowanie, szlifowanie, uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie – metr po metrze pracownicy wyspecjalizowanej firmy przywracają świetność drewnianym konstrukcjom historycznego, niemal dwustoletniego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace modernizacyjne wnętrz w skrzydle A są częścią realizowanej właśnie ogromnej, wartej ponad 15 milionów inwestycji.

Magazyn studyjny, czyli Muzeum od kuchni

Do muzealnych magazynów mają wstęp tylko wtajemniczeni – pracownicy instytucji, kustosze, konserwatorzy czy badacze. Jednak już wkrótce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to się zmieni. Powstanie magazyn studyjny, czyli otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która połączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów (z uwzględnieniem rygorystycznych zasad ich bezpieczeństwa) z funkcją edukacyjną. Gościom CMWŁ pozwoli to zaobserwować, jak działa muzeum jako instytucja i w jaki sposób rekwizyty są gromadzone, katalogowane i przechowywane.

Inwestycja warta ponad 15 milionów złotych. Wybrano wykonawców

Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Prace modernizacyjne obejmą w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową. Tej gigantycznej inwestycji podejmą się trzy firmy, wyłonione w drodze przetargu.

Mniej znane oblicze Geyera

Podróżował, pisywał artykuły o rolnictwie, podobno grał na skrzypcach. Pionier łódzkiego przemysłu, prężny działacz gospodarczy i społeczny – Ludwik Geyer pośród swoich licznych obowiązków znajdował też czas na pasje. Jednej z nich, czyli barwierstwu będzie poświęcona wystawa przygotowywana w jednym z domków w naszym Skansenie.

U Bennichów

Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie przygotowywanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.

Przeprowadzka maszyn przed wielkim remontem

Dźwigi, wózki, podnośniki – w najstarszym skrzydle Białej Fabryki spore zamieszanie. Przygotowujemy się do ogromnej inwestycji, dzięki której budynek od strony ulicy Piotrkowskiej odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Zanim się to stanie, musimy przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu eksponatów. Wyzwanie jest duże, bo 50 maszyn i 40 narzędzi włókienniczych waży razem blisko 40 ton. Większość z nich to unikaty, którymi nie może poszczycić się żadne inne polskie muzeum. Wśród nich są między innymi: rekonstrukcja średniowiecznego krosna drewnianego, ponad stuletnie krosno ręczne drewniane z początku XX wieku, czy kilkusetkilogramowe krosno pasmanteryjne.

KTO POMOŻE ODKRYĆ TAJEMNICE WILLI?

Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie kostiumowym „Hiszpanka”. Często staje się tłem klimatycznych sesji zdjęciowych. Willa letniskowa w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Potrzebujemy Waszej pomocy w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą.