Kto pomoże odkryć tajemnice willi?


 Grała w amerykańskim horrorze „House” i polskim filmie kostiumowym „Hiszpanka”. Często staje się tłem klimatycznych sesji zdjęciowych. Willa letniskowa w Skansenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Potrzebujemy Waszej pomocy w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą.

Okazała willa letniskowa została przeniesiona z Rudy Pabianickiej, a dokładnie z ulicy Scaleniowej 18. Jest jednym z nielicznych zachowanych w Łodzi budynków służących letniej rekreacji na początku XX wieku.

Wiadomo, że w latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego. Nic nie wiemy jednak o jej projektancie czy pierwszych właścicielach. W czasie okupacji niemieckiej, a także później w okresie powojennym, pomieszczenia willi przeznaczono na mieszkania całoroczne, których było prawdopodobnie 18. To jedne z nielicznych informacji dotyczące budynku.

Stąd apel do dawnych i obecnych mieszkańców Rudy o pomoc w zebraniu wiedzy o dziejach rezydencji. Bardzo cenne będą dla nas wszelkie dokumenty, ale także osobiste wspomnienia czy fotografie budynku w oryginalnej lokalizacji, przy ul. Scaleniowej

Informacje na temat obiektu przekazywać można mailowo na adres biblioteka@cmwl.pl lub telefonicznie: 42 683 26 84 w. 222. Zebrane materiały trafią do willi, gdzie już wkrótce powstanie wystawa-opowieść o tym, jak Polacy spędzali wakacje na przestrzeni całego XX wieku.

Przestrzeń wystawy zostanie zaaranżowana w taki sposób, by odwiedzający mogli nie tylko poczuć klimat wakacji, ale także sami się zrelaksować i przysiąść, by pooglądać archiwalne fotografie czy posłuchać polskich wakacyjnych przebojów. Kompleksowa modernizacja budynku oraz powstanie wystawy stałej są realizowane w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wynosi 15 458 994,85 zł.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 8 963 559, 18 zł.

Wkład własny Miasta Łodzi to 6 397 376,63 zł.

 

Dowiedz się więcej


BIAŁA PERŁA ŁODZI W RENOWACJI

Piaskowanie, szlifowanie, uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie – metr po metrze pracownicy wyspecjalizowanej firmy przywracają świetność drewnianym konstrukcjom historycznego, niemal dwustoletniego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace modernizacyjne wnętrz w skrzydle A są częścią realizowanej właśnie ogromnej, wartej ponad 15 milionów inwestycji.

Realizacja inwestycji POIŚ

GALERIA ZDJĘĆ

Magazyn studyjny, czyli Muzeum od kuchni

Do muzealnych magazynów mają wstęp tylko wtajemniczeni – pracownicy instytucji, kustosze, konserwatorzy czy badacze. Jednak już wkrótce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to się zmieni. Powstanie magazyn studyjny, czyli otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która połączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów z funkcją edukacyjną.

Mniej znane oblicze Geyera

Podróżował, pisywał artykuły o rolnictwie, podobno grał na skrzypcach. Pionier łódzkiego przemysłu, prężny działacz gospodarczy i społeczny – Ludwik Geyer pośród swoich licznych obowiązków znajdował też czas na pasje.

INWESTYCJA WARTA PONAD 15 MILIONÓW ZŁOTYCH. WYBRANO WYKONAWCÓW

Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Wyłoniliśmy wykonawców, którzy zrealizują prace modernizacyjne obejmujące w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową.

U Bennichów. Nowa wystawa w Skansenie

Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie przygotowywanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.

Inwestycja ze środków unijnych

Renowacja elewacji Białej Fabryki, stworzenie magazynu studyjnego, przebudowa Domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej – to tylko część prac, które zostaną zrealizowane w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Przeprowadzka maszyn przed wielką inwestycją

Przygotowujemy się do ogromnej inwestycji, dzięki której budynek od strony ulicy Piotrkowskiej odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Zanim się to stanie, musimy przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu eksponatów.