Przeprowadzka maszyn przed wielką inwestycją


 Dźwigi, wózki, podnośniki – w najstarszym skrzydle Białej Fabryki spore zamieszanie. Przygotowujemy się do ogromnej inwestycji, dzięki której budynek od strony ulicy Piotrkowskiej odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Zanim się to stanie, musimy przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu eksponatów. Wyzwanie jest duże, bo 50 maszyn i 40 narzędzi włókienniczych waży razem blisko 40 ton. Większość z nich to unikaty, którymi nie może poszczycić się żadne inne polskie muzeum. Wśród nich są między innymi: rekonstrukcja średniowiecznego krosna drewnianego, ponad stuletnie krosno ręczne drewniane z początku XX wieku, czy kilkusetkilogramowe krosno pasmanteryjne.

Niektóre z maszyn, tak jak czechosłowackie krosno pneumatyczne ważą nawet 2 tony. Największa trudność polega na tym, by połączyć wielką siłę potrzebną do ich przeniesienia, z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa naszych zbiorów. Cała operacja została podzielona na etapy i potrwa nawet kilka tygodni – mówi kierownik Działu Przemysłu Włókienniczego Marcin Gawryszczak. Przeprowadzką zajmują się wyspecjalizowane firmy transportowe.

Unikatowe maszyny wrócą na miejsce po zakończeniu prac rewitalizacyjnych. Staną się częścią wystawy, wzbogaconej o eksperymentatorium, gdzie w praktyce będzie można zapoznać się z właściwościami takich materiałów, jak wełna czy bawełna.

Inwestycja obejmie także Skansen i elewację zabytkowych budynków. Jej zakończenie przewidziane jest na koniec 2019 r.

Dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 
8 963 559,18 zł. Wkład własny Miasta Łódź to 6 397 376,63 zł.

Całkowita wartość projektu: 15 458 994,85 zł.