Archiwum triennale


10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2001



10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 28 maja – 31 października 2001 r.

Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi Aranżacja wystawy: Michał Gałkiewicz
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek
Projekt medali: Michał Gałkiewicz

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Franciszek Cemka, Elżbieta Fuchs, Małgorzata Grygorcewicz-Przybylska, Halina Jurga, Bernard Kepler, Jadwiga Kwaśniak, Marcin Oko, Andrzej Rajch, Stanisław Trzeszczkowski, Norbert Zawisza (przewodniczący)

Na wystawie zaprezentowano 137 prac przygotowanych przez 139 artystek i artystów z 52 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia (3), Austria (3), Belgia (4), Boliwia (1), Brazylia (1), Bułgaria (3), Chile (2), Chiny (1), Chorwacja (2), Cypr (1), Czechy (3), Dania (3), Estonia (1), Finlandia (3), Francja (1), Grecja (2), Gruzja (2), Hiszpania (2), Holandia (2), Indie (1), Indonezja (1), Irlandia (1), Islandia (2), Izrael (3), Japonia (5), Kanada (2), Kolumbia (1), Korea Południowa (3), Litwa (2), Luksemburg (2), Łotwa (2), Meksyk (2), Niemcy (2), Nowa Zelandia (2), Peru (1), Polska (21), Portugalia (3), Rosja (5), Rumunia (3), Serbia (2), Słowacja (1), Szwajcaria (3), Szwecja (3), Tajwan (1), Turcja (1), Ukraina (3), Urugwaj (2), USA (5), Węgry (3), Wielka Brytania (4), Włochy (4)

Jury: Camille J. Cook (USA), Kyoko Kumai (Japonia), Zaiga Putrāma (Łotwa), Jolanta Rudzka-Habisiak, Julian Ruesga Bono (Hiszpania), Norbert Zawisza (przewodniczący)

Złoty Medal: Katarzyna Józefowicz „Dywan czarno-biały”, 1999-2000, technika własna, papier, tektura, 198 x 350 cm
(ur. 1959) Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, gdzie obecnie prowadzi działalność pedagogiczną. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i tkaniną artystyczną. Do najczęściej wykorzystywanych przez nią materiałów należą papier i tektura, z których tworzy duże, złożone z tysięcy drobnych elementów obiekty. Laureatka Paszportu „Polityki” w dziedzinie sztuki wizualnych w 2001 r. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. w Berlinie, Antwerpii, Kopenhadze, Wiedniu czy Sydney. 

Srebrne Medale: Aida Ximena Guerrero Palacio (Kolumbia) „Kolumbia pełna życia”, Hiroko Ohte (Japonia) „Ściana do przejścia”
Brązowe Medale: Marian Bijlenga (Holandia) „Bez tytułu”, Lotus Peles Chen (Izrael) „Wewnętrzne piękno”, M. Joan Lintault (USA) „Rozwinięte węże”
Wyróżnienia honorowe: Włodzimierz Cygan „Wiem skąd pochodzę”, Katri Haahti (Finlandia) „Miodowy miesiąc”, Peter Horn (Niemcy) „Pierścień Jupitera”, Renata Kill-Kentel „Kompozycja XXIII”, Lilly Poran (Izrael) „Chata”, Jon Eric Riis (USA) „Blondyni, Bruneci i Rudzi”

Jury potwierdziło wysokie walory artystyczne prac, ale z uwagi na ich niezgodność z regulaminem wykluczyło je z konkursu: Eglé Ganda Bogdaniené (Litwa) „Obrus na stolik do kawy”, Urszula Plewka-Schmidt „Czas życia, czas śmierci – wspomnienia z podróży”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Urszula Plewka-Schmidt „Czas życia, czas śmierci – wspomnienia z podróży”

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków:

Jury: Zonia Pionk i Katarzyna Wasilewska
Lauretka: Sara Brennan (Wielka Brytania) „Bladoniebieska linia”

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”:

Jury: Magda Druri, Elżbieta Kędzia, Andrzej Rajch, Bogdan Skopiński
Nagroda: Lidia Choczaj „Błękit lodowca”
Wyróżnienia: Aida Ximena Guerrero Palacio (Kolumbia) „Kolumbia pełna życia”, Hiroko Ohte (Japonia) „Ściana do przejścia”, Anna Olczyk-Kocikowa „Pustynne miraże”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Maria Ewa Andryszczak, Diana Bisogianni (Grecja), Joachim Blank (Niemcy), Vito Capone (Włochy), Pei-Lin Cheng (Francja, Tajwan), Maria Teresa Chojnacka, Cristina Colichón (Peru), Maria Diduch (Holandia), Laura Facchini (Włochy), Kleopatra Hatjigiossi (Grecja), Sibyl Heijnen (Holandia), Hans Herpich (Niemcy), Robert Hillestad (USA), Teresa Jordá-Vitó (Hiszpania), Shoukch Kobayashi (Japonia), Irina Kolesnikova (Rosja), Rosa Lloret (Chile), Maria Delfina Macedo (Portugalia), Assadour Markarov (Bułgaria), Maria Cândida V. Correira Marques (Portugalia), Anne Morrel (Wielka Brytania), Anna i Marina Netcheporuk (Rosja), Ewa Izabela Nowak, Suhandan Özay (Turcja), Andrea Pavetić (Chorwacja), Natalia Piontek, Lorena Lemunguier Quezada (Chile), Anna Regös (Węgry), Julian Ruesga Bono (Hiszpania, praca przekazana podczas posiedzenia Jury), Wojciech Sadley, Emiko Tokushige (Japonia).

Wydarzenia towarzyszące:

8. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
6. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
 

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

2010, 10 maja - 31 października

13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010

12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007

2007, 21 maja - 31 października

11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004

2004, 24 maja - 31 października