Archiwum triennale


13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010



13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 10 maja – 31 października 2010 r.

Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi Aranżacja wystawy: Michał Gałkiewicz
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek
Projekt medali: Michał Gałkiewicz

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Krystyna Dyrda-Kortyka, Elżbieta Fuchs, Dorota Grynczel, Wojciech Jaskółka, Aurelia Mandziuk, Maria Teresa Michałowska, Marcin Oko, Krystyna Onak, Małgorzata Siwek, Małgorzata Wróblewska Markiewicz Małgorzata, Norbert Zawisza (przewodniczący)

Na wystawie zaprezentowano 128 prac przygotowanych przez 129 artystek i artystów z 51 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia (3), Austria (1), Belgia (3), Boliwia (1), Brazylia (1), Bułgaria (1), Chile (2), Chiny (1), Chorwacja (2), Cypr (2), Czechy (3), Dania (3), Estonia (1), Finlandia (3), Francja (3), Grecja (2), Gruzja (1), Hiszpania (1), Holandia (2), Indie (1), Irlandia (3), Islandia (2), Izrael (2), Japonia (5), Kanada (2), Korea Południowa (1), Litwa (3), Łotwa (2), Meksyk (3), Mołdawia (1), Niemcy (3), Norwegia (3), Nowa Zelandia (1), Peru (2), Polska (20), Rosja (3), RPA (1), Rumunia (3), Serbia (2), Słowacja (2), Słowenia (1), Szwajcaria (1), Szwecja (1), Tajwan (2), Turcja (1), Ukraina (3), USA (5), Węgry (3), Wielka Brytania (3), Włochy (3)

Jury: Włodzimierz Cygan, Kyoko Kumai (Japonia), Androna Linartas (Meksyk), Velta Raudzepa (Łotwa), Lauren Whitley (USA), Norbert Zawisza (przewodniczący)

Złoty Medal: Anne-Gry Løland (Norwegia) „Pomniki”, 2009, druk, tkanina, 285 x 282 cm
(ur. 1972) Absolwentka Państwowej Szkoły Rzemiosła i Projektowania w Bergen. Prezentowała prace na indywidualnych oraz zbiorowych wystawach w Norwegii i poza jej granicami, m.in. w: Oslo, Murmańsku, Londynie czy Monachium. Prace artystki znajdują się m.in. w Nasjonalmuseet w Oslo, Vestlandske Kunstindustrimuseum w Bergen i Nordenfjelske Kunstindustrimuseum w Trondheim.

Srebrne Medale: Kari Dyrdal (Norwegia) „Historia żakardu – lingo”, Izabela Wyrwa „Coś w powietrzu”
Brązowe Medale: Peter Horn (Niemcy) „Orion Nebula”, Dzintra Vilks (Łotwa) „Spotkanie świata targanego wichrami”, Konrad Zych „Przenikanie”
Wyróżnienia honorowe: Regina V. Benson (USA) „Płonący III”, Mária T. Doromby (Węgry) „Ku górze”, Stephen Hunter (Wielka Brytania) „Eksplodujący rysunek”, Anda Klančič (Słowenia) „Ścieżki II”, Ewa Latkowska-Żychska „A jednak błękit”, Maximo Laura (Peru) „Wiosna miłości”, Piotr Rędziniak „Moja droga – Relief”

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi: Paweł Kiełpiński „Bez tytułu”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Zygmunt Łukasiewicz „NOL. Niezidentyfikowany Obiekt Latający”

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”:

Jury: Lidia Choczaj, Bogdan Skopiński, Marek Wagner
Laureatka: Lia Altman (Rosja) „Czyste niebo”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Claudia Alves de Araujo (Brazylia), Aija Baumane (Łotwa), Lanny Bergner (USA), Kemal Can (Turcja), Kyriaki Costa (Cypr), Olivier Devos (Belgia), Nicola Farrell (Irlandia), Tatiana Fiodorova (Mołdawia), Andrea Hayes (Irlandia), Barb Hunt (Kanada), Stephen Hunter (Wielka Brytania), Nino Iagorashvili (Gruzja), Eva Jandiková (Czechy), Silvia Japkin Szulc (Hiszpania), Xiao Jun (Chiny), Anda Klančič (Słowenia), Koralijka Kovač (Chorwacja), Ana Mazzoni (Argentyna), Tihana Mikša Perković (Chorwacja), Silvia Elisabeth Millet (Argentyna), Ana Mária Orbán (Rumunia), Barbara Palomino Ruiz (Chile), Katharine Rozran-Steuri (Szwajcaria), Nalda May Sealres (Australia), Anca Şesan (Rumunia), Georgio Sulca (Peru), Nita Thakore (Indie), Dzintra Vilks (Łotwa), Luigi Viola (Włochy), Nicolae Zeleznicovu (Rumunia).

Wybrane wydarzenia towarzyszące:

11. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
9. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
8. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1
III Międzynarodowy Festiwal Sztuki „Struktury Powiązań́” Tkanina Artystyczna – Transformacje
Kraków

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007

2007, 21 maja - 31 października

11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004

2004, 24 maja - 31 października

10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2001

2001, 28 maja - 31 października