Archiwum triennale


12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007



12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 21 maja – 31 października 2007 r.
Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi Aranżacja wystawy: Michał Gałkiewicz
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek
Projekt medali: Michał Gałkiewicz

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Grażyna Brylewska, Elżbieta Fuchs, Elżbieta Kędzia, Ewa Latkowska-Żychska, Ewa Mańkowska, Maria Teresa Michałowska, Marcin Oko, Jolanta Piwońska (sekretarz), Ewa Maria Poradowska-Werszler, Stanisław Trzeszczkowski, Małgorzata Wróblewska Markiewicz, Norbert Zawisza (przewodniczący)

Na wystawie zaprezentowano 135 prac przygotowanych przez 136 artystek i artystów z 51 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia (1), Austria (3), Belgia (3), Brazylia (1), Bułgaria (3), Chile (2), Chiny (2), Chorwacja (2), Cypr (2), Czechy (2), Dania (3), Ekwador (1), Estonia (2), Finlandia (3), Francja (4), Grecja (2), Gruzja (2), Hiszpania (3), Holandia (2), Indonezja (3), Irlandia (2), Islandia (2), Izrael (3), Japonia (5), Kanada (2), Kazachstan (1), Kirgistan (1), Kolumbia (1), Korea Południowa (2), Litwa (2), Łotwa (2), Madagaskar (1), Meksyk (2), Niemcy (2), Norwegia (3), Polska (22), Portugalia (1), Rosja (3), Rumunia (1), Serbia (2), Słowacja (2), Słowenia (1), Szwajcaria (1), Szwecja (3), Turcja (2), Ukraina (3), USA (6), Węgry (3), Wielka Brytania (4), Włochy (2)

Jury: Alvaro Diego Gómez Campuzano (Kolumbia), Bente Saetrang (Norwegia), Rebecca A. T. Stevens (USA), Hiroko Watanabe (przewodnicząca, Japonia), Norbert Zawisza, Konrad Zych

Złoty Medal: Włodzimierz Cygan „Orbitrek”, 2006, gobelin, wełna, sizal, polipropylen, 283 x 118 cm
(ur. 1953) Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie prowadzi Pracownię Tkaniny Unikatowej. Wykłada także w Instytucie Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. W latach 1991–1998 prowadził i wydawał pismo „Text i Textil – sztuka włókna”. Od 1992 r. członek komitetu redakcyjnego "Fibres & Textiles in Eastern Europe". Wyróżniony m.in. nagrodą Międzynarodowego Sekretariatu Wełny na 2. Międzynarodowym Konkursie w Kioto (1989) oraz Brązowym Medalem podczas "From Lausanne to Beijing" 6th International Fiber Art Exhibition w Zhengzhou w Chinach (2010). Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach: Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Textilmuseum Neumunster w Niemczech, Ny Carlsberg Fondet w Kopenhadze, Musee de Jean Lurcat et de la Tapisserie Contemporaine w Angers i Fiber Art Synergie Collection we Francji.

Srebrne Medale: Barbara Graf (Austria) „Okrycie na piersi – ubiór anatomiczny XV”, Maggi Sandell (Szwecja) „Odbicie światła”
Brązowe Medale: Andrzej Banachowicz „Przez przejście...”, Maria Hromadova i Zuzana Hromadova (Słowacja) „Labirynt”, Kari Steihaug (Norwegia) „Przewijanie”
Wyróżnienia honorowe: Maria Romana Gierzyńska „Droga do...”, Daniela Krystyna Jałkiewicz „Kołysanka dla Łodzi”, Erzsébet Katona Szabó (Węgry) „Kawałek ściany – ogród”, Grethe Sorensen (Dania) „Konfrontacja zakłócenie Nr 4”, Lisa Thurner (Austria) „Zwrotnik światła”

Nagroda Specjalna Jury: Loreta Švaikauskiené (Litwa) „Pokusa”

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi: Dorota Taranek „Mycie szyb”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Loreta Švaikauskiené (Litwa) „Pokusa”

Nagroda Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”: Valérie Chuffart (Belgia) „Przygodny spacer na boisku”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Raikul Ahmatova (Kirgistan), Artemis Alcalay (Grecja), Biranul Anas (Indonezja), Maria Anaxagora (Cypr), Maria Ewa Andryszczak, Jadranka Bačić (Chorwacja), Alvaro Diego Gomez Campuzano (Kolumbia, członek Jury), Galina Dragneva (Bułgaria), Christiane Dreyer (Niemcy), Ingrid Gaier (Austria), Annette Graae (Dania), Carmen Groza (Belgia), Aida Ximena Guerrero Palacio (Kolumbia), Charlotte Houman (Hiszpania), Maria Hromadová i Zuzanna Hromadová (Slowacja), Touko Issakainen (Finlandia), Ingibjörg Jónsdóttir (Islandia), Mariola Anna Kwasek de Villarreal (Ekwador), Olga Marino (Ukraina), Sang Jae Nam (Korea Południowa), Olga Nikitina (Rosja), Gordana Olujić Došić (Serbia), Christie Peyret (Francja), Zoarinivo Razakaratrimo (Madagaskar), Leslie Richmond (Kanada), Wojciech Sadley, Tiarma Ruth Sirat (Indonezja), Johanna Suonpää (Finlandia), Lucie Tatarova (Czechy), Verjinia Todorova Markarova (Bułgaria), Bia Vasconcellos (Brazylia), Małgorzata Wyszogrodzka-Trzcinka, Lidia Zhukova (Rosja).
Wybrane wydarzenia towarzyszące:
10. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
8. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
7. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1
II Międzynarodowy Festiwal Tkaniny Artystycznej. Struktury Powiązań
Kraków
 

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

2010, 10 maja - 31 października

13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010

11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004

2004, 24 maja - 31 października

10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2001

2001, 28 maja - 31 października