Archiwum triennale


14. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2013



14. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 6 maja – 3 listopada 2013 r.

Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 282 Aranżacja wystawy: Michał Gałkiewicz
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek
Projekt medali: Michał Gałkiewicz

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Elżbieta Fuchs, Ewa Latkowska-Żychska, Zygmunt Łukasiewicz, Teresa Michałowska-Barłóg, Marcin Oko, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Jolanta Piwońska (sekretarz), Ewa Rosiek-Buszko, Małgorzata Wróblewska Markiewicz, Norbert Zawisza (przewodniczący), Agata Zielińska-Głowacka, Konrad Zych

Na wystawie zaprezentowano 130 prac przygotowanych przez 131 artystek i artystów z 50 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia (2), Austria (3), Belgia (3), Białoruś (1), Brazylia (1), Bułgaria (1), Chile (3), Chiny (3), Chorwacja (2), Cypr (2), Czechy (2), Dania (3), Estonia (2), Finlandia (3), Francja (3), Grecja (1), Hiszpania (1), Holandia (2), Irlandia (3), Islandia (2), Izrael (3), Japonia (5), Kanada (2), Kazachstan (1), Kenia (1), Korea Południowa (1), Kostaryka (3), Litwa (2), Łotwa (2), Meksyk (2), Niemcy (3), Norwegia (3), Peru (1), Polska (20), Portoryko (2), Portugalia (1), Rosja (3), Rumunia (1), Słowacja (3), Szwecja (2), Tajwan (2), Turcja (2), Ukraina (3), Urugwaj (2), USA (5), Wenezuela (1), Węgry (3), Wielka Brytania (3), Włochy (3)
Jury: Ewa Latkowska-Żychska, Carol K. Russell (USA), Pilar Tobon (Kolumbia), Hiroko Watanabe (Japonia), Norbert Zawisza (przewodniczący)

Złoty Medal: Magdalena Soboń „Mars”, 2012, papier ręcznie czerpany, pulpa roślinna, nici, Ø 300 cm
(ur. 1976) Jest doktorem habilitowanym sztuk plastycznych, adiunktem w Pracowni Papieru na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, członkinią International Association of Hand Papermakers and Paper Artists. Zajmuje się sztuką papieru, tkaniną unikatową, malarstwem i grafiką. Brała udział w kilkunastu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w Polsce i na świecie. Nagrodzona m.in. brązowym medalem na "From Lausanne To Beijing" 6th International Fiberart Biennale w Chinach, wyróżnieniami podczas Contextile 2016. Contemporary Textile Art Biennial w Portugalii oraz 6. International Biennial of Contemporary Textile Art w Meksyku. Prace artystki znajdują się w zbiorach Eureka College w Illinois oraz Szombathelyi Képtár w Szombathely.

Srebrne Medale: Lidia Choczaj „Ciekawość”, Dorota Taranek „Kompozycja z pionową kreską”
Brązowe Medale: Cindy Hickok (USA) „Café de Musée”, Krystyna Daniela Jałkiewicz „Żadło”, Renata Rozsívalová (Czechy) „Piekło”
Wyróżnienia honorowe: Barbara Abele (Łotwa) „BARcode”, Włodzimierz Cygan „Zimne ognie”, Dorota Grynczel „Kompozycja 8/10”, Yoko Kataoka (Japonia) „Cirlce-B”, Csaba Polgár (Węgry) „Całun – plama pamięci katyńskiej”
Nagrody specjalne: Zyta Kaleta „Bez tytułu”, Jolanta Rudzka-Habisiak „Upływ czasu”, Lise Frølund (Dania) „Niemożliwe puzzle”

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi: Joanna Zemanek „Dot by Dot”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Renata Rozsívalová (Czechy) „Piekło”

Medal Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”:

Jury: Elżbieta Kędzia, Bogdan Skopiński
Laureatka: Dorota Grynczel „Kompozycja 8/10”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Conceição Abreu (Portugalia), Teresa Albor (USA), Maria Anaxagora (Cypr), Maria Antonieta Arnal Parada (Wenezuela), Pavao Bohaček (Chorwacja), Eva Damborská (Czechy), Zilamar Ferreira Takeda (Brazylia), Ingrid Gaier (Austria), Ariane Garnier Castro (Kostaryka), Barbara Graf (Austria), Alejandra Gutiérrez Moya (Kostaryka), Ciara Harrison (Irlandia), Cecilia Heffer (Australia), Gabriella Hegyes (Australia), Marilyn Henrion (USA), Clodagh Evelyn Kelly (Irlandia), Nataliya Kuka (Ukraina), Jadwiga Leśkiewicz-Zgieb, Angela M.L. Melsen (Belgia), Robert Orihuela Yurivilca (Peru), Gudrun Pagter (Dania), Monserrat Pérez Ramos (Hiszpania), Silvia Piza-Tandlich (Kostaryka), Vesna Pleše (Chorwacja), Ana Poggi Moizo (Urugwaj), Barbara Polkowska-Ugwu, Marianne Puschner (Austria), Neki Rivera (Portoryko), Egils Rozenbergs (Łotwa), Magali Sánchez Vera (Urugwaj), Esther Serpionova (Ukraina), Cornelia Theimer Gardella (Niemcy), Deirdre Wood (Wielka Brytania).

Wybrane wydarzenia towarzyszące:

12. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
10. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
9. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni
Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1
1. Triennale Tkaniny Młodych – Young Textile Art Triennial
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
 

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

2010, 10 maja - 31 października

13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010

12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007

2007, 21 maja - 31 października

11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004

2004, 24 maja - 31 października

10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2001

2001, 28 maja - 31 października