Archiwum triennale


11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004



11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 24 maja – 31 października 2004 r.

W 2004 r. do programu wydarzeń towarzyszących Triennale dołączono odbywające się od 1993 r. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni oraz nowopowstały Międzynarodowy Festiwal Tkaniny Artystycznej w Krakowie.
Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi Aranżacja wystawy: Michał Gałkiewicz
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Mirosław Owczarek
Projekt medali: Michał Gałkiewicz

Rada Programowa: Liliana Andrzejczak, Andrzej Banachowicz, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Elżbieta Fuchs, Bernard Kepler, Lilla Kulka, Marcin Oko, Wojciech Sadley, Bolesław Tomaszkiewicz, Małgorzata Wróblewska Markiewicz, Norbert Zawisza (przewodniczący)

Jury selekcyjne reprezentacji polskiej: Liliana Andrzejczak, Andrzej Banachowicz, Aleksandra Bibrowicz-Sikorska, Elżbieta Fuchs, Bernard Kepler, Lilla Kulka, Marcin Oko, Wojciech Sadley, Małgorzata Wróblewska Markiewicz, Norbert Zawisza

Na wystawie zaprezentowano 156 prac przygotowanych przez 162 artystki i artystów z 54 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (3), Australia (3), Austria (3), Belgia (2), Boliwia (1), Bośnia i Hercegowina (1), Bułgaria (5), Burkina Faso (1), Chile (4), Chiny (7), Chorwacja (1), Cypr (2), Czechy (2), Dania (4), Finlandia (3), Francja (3), Grecja (3), Gruzja (3), Hiszpania (7), Holandia (2), Indie (3), Irlandia (2), Islandia (2), Izrael (4), Japonia (5), Kanada (2), Kazachstan (1), Kolumbia (1), Korea Południowa (4), Kuba (1), Litwa (2), Luksemburg (1), Łotwa (2), Meksyk (4), Niemcy (3), Norwegia (3), Nowa Zelandia (1), Peru (1), Polska (22), Portugalia (2), Rosja (4), RPA (1), Serbia (2), Słowacja (2), Słowenia (2), Szwajcaria (3), Szwecja (3), Turcja (1), Ukraina (3), Urugwaj (1), USA (5), Węgry (3), Wielka Brytania (4), Włochy (2)

Jury: Konstantina Hlaváčková (Czechy), Keiko Kawashima (współprzewodnicząca), Eulalia Morral i Romeu (Hiszpania), Jon Eric Riis (USA), Bolesław Tomaszkiewicz, Norbert Zawisza (współprzewodniczący)

Złoty Medal: Konrad Zych „Wcześniej, teraz, później”, 2003, technika własna, bawełna, len, 160 x 242 cm
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Zajmuje się działalnością twórczą w obszarze tkaniny artystycznej i malarstwa. Autor kilku wystaw indywidualnych, brał także udział w wielu wystawach zbiorowych w kraju i na świecie, m.in. w Szombathely (4. i 6. Nemzetközi Miniatűrtextil Biennálé, 1982, 1986), Norymberdze (ConsumentArt'90), Meksyku (1990), Chicago (Festiwal Sztuki Polskiej, 1991), Frankfurcie n. Odrą (1994, 1996), Zacatecas (1994), Gdyni (2001), Goslar (Papier das Papier, 2007), Nieborowie (2011). Stypendysta Prezydenta Miasta Łodzi (1982), a także Międzynarodowego Sympozjum Tkaniny Artystycznej w Magdeburgu (1997, 2001).

Srebrne Medale: Nóra Lévai (Węgry) „Teraz nadchodzi trudny kawałek”, Bente Saetrang (Norwegia) „W nocy”
Brązowe Medale: Miroslav Brooš (Słowacja) „Próba łączenia białego z czarnym”, Kari Guddal (Dania) „W hołdzie R.”, Kayoko Kikuchi (Japonia) „Wiatr na powierzchni wody”
Wyróżnienia honorowe: Bogusław Kowalewski „Utrzymać wiatr – z kierunków zmiennych”, Gyöngy Laky (USA) „Globalizacja”, Małgorzata Siwek „Wejście”, Stanisław Trzeszczkowski „Kulisy”

Nagroda Fundacji AKAPI za najlepszy debiut na Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi: Anette Bendixen (Dania) „Więcej powietrza”

Jury potwierdziło wysokie walory artystyczne prac, ale z uwagi na ich niezgodność z regulaminem wykluczyło je z konkursu: Andrzej Bednarczyk „Cosmogon – zasada przeplotu”, Jolanta Rudzka-Habisiak „Pastwisko”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Kari Guddal (Dania) „W hołdzie R.”

Nagroda Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków:

Jury: Barbara Kamieńska-Gwizdka, Czesław Wojciechowski
Laureat: Andrzej Bednarczyk „Cosmogon – zasada przeplotu”

Medal Związku Polskich Artystów Plastyków „Polska Sztuka Użytkowa”:

Jury: Elżbieta Kędzia, Bogdan Skopiński, Marek Wagner
Laureatka: Lina Jonikiené (Litwa) „Tkanina i ja (tryptyk)”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazali: Helga Borisch (Niemcy), Sławomira Chorążyczewska, Włodzimierz Cygan, Maria Luísa Ferreira (Portugalia), Galina Ganova (Bułgaria), Grupa "Rastres" [Asunción Espada (Hiszpania), Karla De Ketelaere (Belgia), Melcior Martí (Hiszpania), Anne Moreno (Niemcy), Teresa Rosa (Hiszpania), Mariona Sanahuja (Hiszpania)], Kayoko Kikuchi (Japonia), Fiona Kirkwood (RPA), Mariusz Kowalski, Gyöngy Laky (USA), Andrei Madekin (Rosja), Anne Morrell (Wielka Brytania), Elżbieta Nawrocka-Staniecka, Michaela Padeva (Bułgaria), Natalia Piontek, Stefan Popławski, Ewa Maria Poradowska-Werszler, Jolanta Rudzka-Habisiak, Stanisław Trzeszczkowski, Mila Vedenskaya i Ulina Vedenskaya (Rosja), Dorothy Wedderburn (Holandia), Carolina Yrarrázaval (Chile), Adriana Zych.

Wydarzenia towarzyszące:

9. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
7. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
6. Międzynarodowe Nadbałtyckie Triennale Miniatury Tkackiej w Gdyni
Dar Pomorza, Gdynia
I Międzynarodowy Festiwal Tkaniny Artystycznej
Kraków
 

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

2010, 10 maja - 31 października

13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010

12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007

2007, 21 maja - 31 października

10. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2001

2001, 28 maja - 31 października