Archiwum wystaw


30 LAT WOKÓŁ ZŁOTEJ NITKI30 lat wokół Złotej Nitki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
25.11.2022 – 03.01.2023

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.

W ciągu niemal trzydziestu lat istnienia konkursu jego laureatami zostało wielu uznanych dziś projektantów. Wystawa prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oddaje im głos i przypomina historię tego prestiżowego wydarzenia.

Intermedialna ekspozycja będzie okazją do wysłuchania archiwalnych wypowiedzi projektantów opowiadających o swoim udziale w konkursie, ale również do poznania ich współczesnych dokonań. Gdzie znajdują się dziś – po 5, 10 czy nawet 20 latach od zwycięstwa? Odpowiedzi na to pytanie odnajdziemy w części wystawy prezentującej wybrane sylwetki z kolekcji Łukasza Jemioła, Marii Wiatrowskiej, Adriana Krupy, MMC (laureata Honorowej Złotej Nitki) oraz biżuterię Sergiusza Kuchczyńskiego.

Część historyczna ekspozycji, odwołująca się do początków „Złotej Nitki”, zaprezentuje w formie multimedialnej wypowiedzi osób, które tworzyły to wydarzenie. Publiczność obejrzy również archiwalne fragmenty filmów z pokazów konkursowych, a także wiele zdjęć w formie druków i elektronicznych slideshow.

Potraktowanie wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki” jako swoistego wstępu do istniejącej już ekspozycji „Miasto – Moda – Maszyna” prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa podkreśla związek konkursu z naszym miastem, jego tradycjami włókienniczymi, a przede wszystkim akademickimi w zakresie projektowania mody.

---
Kurator wystawy i autor koncepcji: prof. Dorota Sak

Wernisaż: 25.11.2022, godz. 17.00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, parter budynku D

Wystawa mieści się w budynku Kotłowni.

 

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.