Archiwum wystaw


30 LAT WOKÓŁ ZŁOTEJ NITKI



30 lat wokół Złotej Nitki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
25.11.2022 – 03.01.2023

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.

W ciągu niemal trzydziestu lat istnienia konkursu jego laureatami zostało wielu uznanych dziś projektantów. Wystawa prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oddaje im głos i przypomina historię tego prestiżowego wydarzenia.

Intermedialna ekspozycja będzie okazją do wysłuchania archiwalnych wypowiedzi projektantów opowiadających o swoim udziale w konkursie, ale również do poznania ich współczesnych dokonań. Gdzie znajdują się dziś – po 5, 10 czy nawet 20 latach od zwycięstwa? Odpowiedzi na to pytanie odnajdziemy w części wystawy prezentującej wybrane sylwetki z kolekcji Łukasza Jemioła, Marii Wiatrowskiej, Adriana Krupy, MMC (laureata Honorowej Złotej Nitki) oraz biżuterię Sergiusza Kuchczyńskiego.

Część historyczna ekspozycji, odwołująca się do początków „Złotej Nitki”, zaprezentuje w formie multimedialnej wypowiedzi osób, które tworzyły to wydarzenie. Publiczność obejrzy również archiwalne fragmenty filmów z pokazów konkursowych, a także wiele zdjęć w formie druków i elektronicznych slideshow.

Potraktowanie wystawy „30 lat wokół Złotej Nitki” jako swoistego wstępu do istniejącej już ekspozycji „Miasto – Moda – Maszyna” prezentowanej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa podkreśla związek konkursu z naszym miastem, jego tradycjami włókienniczymi, a przede wszystkim akademickimi w zakresie projektowania mody.

---
Kurator wystawy i autor koncepcji: prof. Dorota Sak

Wernisaż: 25.11.2022, godz. 17.00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, parter budynku D

Wystawa mieści się w budynku Kotłowni.

 

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.