Archiwum wystaw


Spiritbox



Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Projekt prowadzili dr hab. Łukasz Ogórek, prof. uczelni, nauczyciel akademicki Akademii Sztuki Pięknych w Łodzi, oraz główna kuratorka CMWŁ Marta Kowalewska. W 2024 roku osoby studenckie miały okazję współpracować z duetem artystycznym Inside Job, czyli Ulą Lucińską i Michałem Knychausem. Punktem wyjścia do rozważań były losy willi letniskowej, w której prezentowana jest wystawa.

SpiritBox to przestrzeń pomiędzy, którą wypełniają historia stuletniej willi i dawne doświadczenia związanych z nią osób. To przestrzeń, która zyskuje nowe znaczenia dzięki artystycznym eksperymentom. W zagadkowych szumach, postrzępionych splotach, pozornych odbiciach, odkrywają się nowe osobliwości i dziwaczności. Niepokojące fragmenty historii zostają uchwycone i zmaterializowane w formie nowych sideł na widma i duchy. A wejście w głąb willi pozwala poczuć ich obecność.

Wernisaż wystawy: 24.05.2024 r., 19:00
Wstęp wolny

--

Spiritbox
24.05.-23.06.2024 r.


Twórcy:
Bartosiak Bartosz, Borek Dorota, Czarnecka Karolina, Data Gabriel, Górski Borys, Grolik Magdalena, Grum Wojciech, Kalinowski Kuba, Krok Gabriela, Łysiak Adrianna, Napieraj Klaudia, Pecyna Mateusz, Piwowarski Piotr, Romanowska Wiktoria, Sej Helena, Skawska Jagoda,Skotnicka Magdalena, Sokołowska Marcjanna, Sztuk Pola, Wawrzoła Aneta, Ziarnik Zuzanna, Zieliński Maciej.

Opieka kuratorska: Łukasz Ogórek, Duet Inside Job (Ula Lucińska i Michał Knychaus), Marta Kowalewska

Tekst: Helena Sej
Oprawa graficzna: Zuzanna Malaszuk

 

Mecenasem wystaw stałych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest PKO Bank Polski.

 

Partnerem motoryzacyjnym Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi jest Lexus Łódź.

Zobacz również


W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.