Archiwum wystaw


Nowy rozdział



Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

Do opowiedzenia ich historii nie bez powodu sięgamy po język mody. Ubiór, zwłaszcza w przypadku kobiet, często jest bowiem pretekstem do ograniczania, oceniania i szufladkowania. Ale strój bywa także przestrzenią wolności, ekspresji, a czasem namiastką normalności w okrutnych czasach.

Głos niektórych bohaterek projektu został usłyszany przez cały świat. Inne postaci wciąż pozostają w cieniu. Skupiamy na nich uwagę, by zapełniać puste pola należne kobietom. A tytułowym Nowym rozdziałem zadajemy pytanie o dalszy ciąg kobiecej historii, a właściwie herstorii.

 

Rozdział 1

NOBLISTKI

11.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony noblistkom - Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczuk - prowadzony przez Sylwię Stano i Zofię Karaszewską, z udziałem Janusza Noniewicza, Michała Rusinka i Teresy Walas.

 

Rozdział 2

PISARKI

25.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony pisarkom - Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej - prowadzony przez Martę Zdanowską, z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej.

 

Rozdział 3

PROJEKTANTKI

11.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony projektantkom - Annie Skórskiej i Gosi Baczyńskiej - prowadzony przez Adama Drozdowskiego, z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć i Joanny Kowalskiej.

 

Rozdział 4

SOJUSZNICZKI

25.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony bohaterkom - Catherine Dior i Karolinie Żurowskiej - prowadzony przez Anetę Dmochowską, z udziałem Magdaleny Idem i Karoliny Sulej.

 

Rozdział 5

EMIGRANTKI

15.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony emigrantkom - Alicji Halickiej i Oldze Boznańskiej - prowadzony przez Urszulę Kozakowską-Zauchę, z udziałem Anny Straszewskiej i Sylwii Zientek.

 

Rozdział 6

ARTYSTKI

29.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony artystkom - Monice Drożyńskiej i Jadwidze Sawickiej - prowadzony przez Barbarę Czyżewską, z udziałem Katarzyny Słobody i Joanny Wolan.

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.

30 LAT WOKÓŁ ZŁOTEJ NITKI

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.