Archiwum wystaw


Nowy rozdział



Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

Do opowiedzenia ich historii nie bez powodu sięgamy po język mody. Ubiór, zwłaszcza w przypadku kobiet, często jest bowiem pretekstem do ograniczania, oceniania i szufladkowania. Ale strój bywa także przestrzenią wolności, ekspresji, a czasem namiastką normalności w okrutnych czasach.

Głos niektórych bohaterek projektu został usłyszany przez cały świat. Inne postaci wciąż pozostają w cieniu. Skupiamy na nich uwagę, by zapełniać puste pola należne kobietom. A tytułowym Nowym rozdziałem zadajemy pytanie o dalszy ciąg kobiecej historii, a właściwie herstorii.

 

Rozdział 1

NOBLISTKI

11.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony noblistkom - Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczuk - prowadzony przez Sylwię Stano i Zofię Karaszewską, z udziałem Janusza Noniewicza, Michała Rusinka i Teresy Walas.

 

Rozdział 2

PISARKI

25.02.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony pisarkom - Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej - prowadzony przez Martę Zdanowską, z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej.

 

Rozdział 3

PROJEKTANTKI

11.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony projektantkom - Annie Skórskiej i Gosi Baczyńskiej - prowadzony przez Adama Drozdowskiego, z udziałem Aleksandry Jatczak-Repeć i Joanny Kowalskiej.

 

Rozdział 4

SOJUSZNICZKI

25.03.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony bohaterkom - Catherine Dior i Karolinie Żurowskiej - prowadzony przez Anetę Dmochowską, z udziałem Magdaleny Idem i Karoliny Sulej.

 

Rozdział 5

EMIGRANTKI

15.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony emigrantkom - Alicji Halickiej i Oldze Boznańskiej - prowadzony przez Urszulę Kozakowską-Zauchę, z udziałem Anny Straszewskiej i Sylwii Zientek.

 

Rozdział 6

ARTYSTKI

29.04.2023, godz. 16:00

Panel dyskusyjny poświęcony artystkom - Monice Drożyńskiej i Jadwidze Sawickiej - prowadzony przez Barbarę Czyżewską, z udziałem Katarzyny Słobody i Joanny Wolan.

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.