Archiwum triennale


6. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 1988



6. Międzynarodowe Triennale Tkaniny

Łódź, 30 maja – 31 października 1988 r.

Miejsce ekspozycji: Centralne Muzeum Włókiennictwa przy ul. Piotrkowskiej 282 w Łodzi Aranżacja wystawy: Stanisław Cuchra-Cukrowski
Projekt plakatu, katalogu i druków towarzyszących: Krzysztof Tyczkowski
Projekty medali: Józef Stasiński

Rada Programowa: Maria Ewa Andryszczak, Ryszard Czubaczyński, Kazimiera Frymark-Błaszczyk, Halina Jurga, Bernard Kepler, Maciej Kurkiewicz, Marcin Oko, Stefan Popławski, Anna Urbanowicz-Krowacka (przewodnicząca), Norbert Zawisza

Jury selekcyjne reprezentacji polskiej: Maria Teresa Chojnacka, Irena Huml, Halina Jurga, Bernard Kepler, Norbert Zawisza

Na wystawie zaprezentowano 103 prace przygotowane przez 106 artystek i artystów z 30 krajów.

Kraje uczestniczące (w nawiasach liczba uczestników): Argentyna (1), Austria (1), Belgia (3), Bułgaria (3), Czechosłowacja (6), Dania (3), Finlandia (3), Francja (5), Hiszpania (3), Holandia (2), Islandia (1), Japonia (5), Jugosławia (3), Kanada (2), Kuba (2), Meksyk (3), Norwegia (2), Nowa Zelandia (2), Niemcy (NRD 5; RFN 3), Polska (17), Portugalia (2), Rumunia (3), Szwajcaria (4), Szwecja (2), USA (4), Węgry (3), Wielka Brytania (3), Włochy (4), ZSRR (6)

Jury: Dymitr G. Dymitrow (Bułgaria), Irena Huml, Kuniko Lucy Kato (Japonia), Barbara Koch-Münchmeyer (RFN), Marta Palau (Meksyk), Norbert Zawisza (przewodniczący)

Złoty Medal: Dobrosława Kowalewska „Ikariada D”, 1987, haft, wełna, płótno lniane barwione, tkanina bawełniana, 229 x 90 cm i 2 x (150 x 130 cm)
(ur. 1935) Absolwentka Wydziału Tkaniny Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Zajmuje się tkaniną artystyczną, a także projektowaniem odzieży unikatowej i kostiumów filmowych. Pracuje z mężem, Bogusławem Kowalewskim, z którym wspólnie przygotowali blisko 20 wystaw indywidualnych i uczestniczyli w ponad 130 wystawach zbiorowych. Prace artystki znajdują się w zbiorach Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Lubuskiego w Gorzowie Wielkopolskim oraz w budynkach użyteczności publicznej i kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą.

Srebrne Medale: Katsuhiro Fujimura (Japonia) „Bez tytułu”, Wojciech Jaskółka „Moment czasu”
Brązowe Medale: Andrzej Bartczak „Dada (Wehikuł, Most, Dada-skok, Koło-collage, Spętanie, Przedmiot do kontemplacji 1, 2, 3, 4, 5, 6)”, Hans Herpich (RFN) „Światło i cień”, Veronica Nygren (Szwecja) „Czas II”, Chiyoko Tanaka (Japonia) „Mielona surówka lniana; farba Ochra nr 12# Ochra – 12 Mielony materiał – Sześć kwadratów WRF # – 12”

Medal Centralnego Muzeum Włókiennictwa: Marcel Marois (Kanada) „Metamorfoza fok”
Wyróżnienie w postaci wzmianki w protokole: Inger-Johannee Brautaset (Norwegia) „Szlak przez lody”, Włodzimierz Cygan „I gdzie ja teraz jestem”

Do zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa prace przekazalły: Ana Leberfeld (Argentyna), Reyna Maria Valdes Gonzalez (Kuba).

Wydarzenia towarzyszące:

4. Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
2. Ogólnopolska Wystawa Miniatury Tkackiej
Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, ul. Piotrkowska 282
 

Zobacz również


15. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2016

2016, 9 maja - 30 października

2010, 10 maja - 31 października

13. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, Łódź 2010

12. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2007

2007, 21 maja - 31 października

11. Międzynarodowe Triennale Tkaniny, ŁÓDŹ 2004

2004, 24 maja - 31 października