Archiwum wystaw
ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI
25 lutego 2022 roku, czyli drugiego dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Yasia Khomenko uciekła z Kijowa do Iwano-Frankowska. W zachodniej Ukrainie zobaczyła nieprzebrane sterty ubrań – selekcjonowane przez lokalnych mieszkańców dary humanitarne. Dzielenie się było wówczas jedyną metodą pozyskiwania najpotrzebniejszych rzeczy. Obserwacja ta wpłynęła na przyszłą twórczość Yaroslavy. W rezultacie praktykę artystyczną opiera dziś na współdzieleniu i budowaniu relacji. Artystka podróżuje po świecie, a w każdej z odwiedzanych miejscowości współpracuje z lokalną społecznością. Na spotkanie z Yasią każdy może przynieść własne ubrania i na ich bazie wykreować i wykonać nową odzież.
Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.
Khomenko odwołuje się zarówno do zdefiniowanej przez Nicolas Bourriaud estetyki relacyjnej (krytyk i eseista bada i ocenia relacje międzyludzkie, które prowokuje lub unaocznia dzieło sztuki) jaki i do własnej wiedzy na temat produkcji przemysłowej. W oparciu o to Yasia wymyśliła model nowej fabryki, gdzie powstają rzeczy, których wartość jest pojęciem względnym, a ich estetyka to wynik spontanicznego, kreatywnego impulsu.
Głównym celem Yasi Khomenko jest rozwój i propagowanie zmieniających sposoby produkcji idei, a nie wykonanie konkretnych rzeczy. Związana z sektorem mody artystka (założycielka marki XOMEHKO) buduje krytyczny wobec branży odzieżowej model wytwarzania ubrań, a swoje pomysły rozwija dzięki prospołecznym i integrującym działaniom artystycznym.
Czy rzeczywiście potrzebujemy nieprzebranych stert odzieży? Czy pracy nie powinien rozpoczynać kierowany inspiracją impuls? Przyszłość opierać się będzie na elastycznych zasadach pracy – pyta i komentuje Kijowianka.
--
Wernisaż wystawy: 11 grudnia 2022 roku o godzinie 15:00. Wstęp wolny.
--
Wystawa zrealizowana w ramach zadania "Kolekcja stworzona ze zgliszczy. Upcycling jako symbol odrodzenia" sfinansowanego z budżetu Miasta Łodzi.
Organizatorzy: Fundacja Impuls dla Kultury oraz Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.