Archiwum wystaw


Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki



Wystawa czynna do 28 lutego 2017 r.

Domek nr 4, Skansen

W podręcznikach do historii, literaturze czy mediach podkreśla się przede wszystkim wielkoprzemysłową historię Łodzi. Ten obraz, utrwalony przez lata, wymazał ze świadomości mieszkańców miasta pamięć o łódzkim rzemiośle. A przecież wraz z powstającymi kominami fabrycznymi, pojawiały się setki pracowni i warsztatów rzemieślniczych, które funkcjonowały w cieniu wielkich zakładów. Dziś po przemyśle włókienniczym pozostały jedynie budynki fabryczne, natomiast dawne łódzkie rzemiosło zniknęło z łódzkiego pejzażu, nie pozostawiwszy prawie żadnego śladu. Poprzez wystawę „Rzemiosła dawnej Łodzi – zakład krawiecki” staramy się jednak odkurzyć tę zapomnianą historię.

W Domku nr 4 prezentujemy rekonstrukcję wnętrza zakładu krawieckiego z lat 40. XX wieku. Można tu zobaczyć całe bogactwo starych wykrojów, czasopism modowych, maszyn do szycia, a także narzędzia krawieckie czy łódzkie wyroby rzemieślnicze. Lata 40. ubiegłego wieku to ostatni okres, w którym krawiectwo istniało w swej tradycyjnej formie. Późniejsze sankcje w postaci domiarów, problemy z zaopatrzeniem, zabieranie zezwoleń na prowadzenie zakładów doprowadziły do upadku łódzkiego rzemiosła.

Wystawa daje okazję do zaprezentowania eksponatów ze zbiorów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, a także Muzeum Regionalnego w Brzezinach oraz prywatnych darczyńców. Towarzyszący ekspozycji program edukacyjny w postaci prelekcji, warsztatów i spotkań ma przywrócić pamięć o świetności łódzkiego rzemiosła, umożliwić spotkania z przedstawicielami „ginących zawodów", a także pokazać zwiedzającym jak wyglądała praca krawca na co dzień oraz ukazać znaczenie społeczne tego zawodu.  

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.