Archiwum wystaw


W kuchni Pani GoldbergowejSkansen, dom nr 6

 „W kuchni Pani Goldbergowej” jest kameralną wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób. Czas zwiedzania około godziny. 

Początek tej niezwykłej wystawie dały pamiątki, meble i przedmioty życia codziennego z powojennego mieszkania Zenona i Marii Goldbergów zgromadzone w dwóch izbach: niewielkim przedpokoju oraz tytułowej kuchni. W przedpokoju poznajemy historię Bałut oraz losy rodziny Goldbergów. Możemy tu przeglądać elektroniczny album ze zdjęciami rodziny, prześledzić na mapie szlaki rodzinnych migracji oraz zapoznać się z jej drzewem genealogicznym.

W przestrzeń kuchni, w której Goldbergowie są wirtualnymi przewodnikami, wkomponowane zostały zagadnienia związane z codziennością jak np. nauka, praca, zabawa, odpoczynek, świętowanie, prace domowe. Tu również można przeglądać gazety i książeczki dla dzieci w języku jidysz oraz wyszukiwać przodków w reprincie Księgi Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939.

Mikrohistoria jednej rodziny wpisana została w szerszą historię lokalną. Wspomnienia o mieście zapamiętanym przez Goldbergów stały się pretekstem do opowieści o życiu przedwojennej Łodzi. Autorkami wystawy są kustosz Anna Dąbrowicz i prof. Halina Goldberg, której głos możemy usłyszeć w opracowanej specjalnie do wystawy ścieżce dźwiękowej. Składają się na nią wywiady z jej rodzicami, uzupełnione historycznymi komentarzami, przeplatane archiwalnymi nagraniami muzyki popularnej z lat 20. i 30. Niespodzianką dla zwiedzających jest multimedialne zwierciadło, w którym można podejrzeć scenkę z życia tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Wystawa dała też początek innym projektom wykorzystującym techniki cyfrowe. W domu nr 6 realizowany jest projekt animacyjno-edukacyjny „Nasza szafa”, który stworzono dla utrwalania i dzielenia się historiami o rodzinnych pamiątkach. Z kolei projekt Digital Scholarly Commons: Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi powstał we współpracy międzynarodowego zespołu pod kierunkiem prof. Haliny Goldberg i Anny Dąbrowicz. Jest swego rodzaju interdyscyplinarnym katalogiem towarzyszącym wystawie, przewodnikiem i jednocześnie miejscem naukowego dyskursu dotyczącego życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Łodzi.

Zobacz również


„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.

30 LAT WOKÓŁ ZŁOTEJ NITKI

Organizowana od 1993 roku „Złota Nitka” to najstarszy w Polsce konkurs dla projektantów ubioru. Udział w nim to zawsze ważny moment na drodze zawodowej młodych twórców, którzy często po raz pierwszy prezentują przed szeroką publicznością swoje kolekcje. Swoista trampolina, jaką dla kariery projektanta jest „Złota Nitka”, rozpoczęła drogę ku sławie wielu z nich.

ANTONI STARCZEWSKI. IDEA ZAPISU LINEARNEGO

Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty Antoniego Starczewskiego i jego dokonaniom twórczym na wielu polach działalności.

BOWNIK. PODSZERSTEK

„Bownik. Podszerstek” to wystawa prac Pawła Bownika, artysty wizualnego, który za pomocą fotografii tworzy wielowymiarową sztukę. Owocem jego artystycznych poszukiwań są niezwykłe projekty fotograficzne o mocnym obrazowym przekazie, będące intelektualną grą z symbolami, znakami i historią.