Archiwum wystaw


W kuchni Pani Goldbergowej



Skansen, dom nr 6

 „W kuchni Pani Goldbergowej” jest kameralną wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób. Czas zwiedzania około godziny. 

Początek tej niezwykłej wystawie dały pamiątki, meble i przedmioty życia codziennego z powojennego mieszkania Zenona i Marii Goldbergów zgromadzone w dwóch izbach: niewielkim przedpokoju oraz tytułowej kuchni. W przedpokoju poznajemy historię Bałut oraz losy rodziny Goldbergów. Możemy tu przeglądać elektroniczny album ze zdjęciami rodziny, prześledzić na mapie szlaki rodzinnych migracji oraz zapoznać się z jej drzewem genealogicznym.

W przestrzeń kuchni, w której Goldbergowie są wirtualnymi przewodnikami, wkomponowane zostały zagadnienia związane z codziennością jak np. nauka, praca, zabawa, odpoczynek, świętowanie, prace domowe. Tu również można przeglądać gazety i książeczki dla dzieci w języku jidysz oraz wyszukiwać przodków w reprincie Księgi Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939.

Mikrohistoria jednej rodziny wpisana została w szerszą historię lokalną. Wspomnienia o mieście zapamiętanym przez Goldbergów stały się pretekstem do opowieści o życiu przedwojennej Łodzi. Autorkami wystawy są kustosz Anna Dąbrowicz i prof. Halina Goldberg, której głos możemy usłyszeć w opracowanej specjalnie do wystawy ścieżce dźwiękowej. Składają się na nią wywiady z jej rodzicami, uzupełnione historycznymi komentarzami, przeplatane archiwalnymi nagraniami muzyki popularnej z lat 20. i 30. Niespodzianką dla zwiedzających jest multimedialne zwierciadło, w którym można podejrzeć scenkę z życia tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Wystawa dała też początek innym projektom wykorzystującym techniki cyfrowe. W domu nr 6 realizowany jest projekt animacyjno-edukacyjny „Nasza szafa”, który stworzono dla utrwalania i dzielenia się historiami o rodzinnych pamiątkach. Z kolei projekt Digital Scholarly Commons: Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi powstał we współpracy międzynarodowego zespołu pod kierunkiem prof. Haliny Goldberg i Anny Dąbrowicz. Jest swego rodzaju interdyscyplinarnym katalogiem towarzyszącym wystawie, przewodnikiem i jednocześnie miejscem naukowego dyskursu dotyczącego życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Łodzi.

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.