Archiwum wystaw


W kuchni Pani GoldbergowejSkansen, dom nr 6

 „W kuchni Pani Goldbergowej” jest kameralną wystawą multimedialną, dlatego jednorazowo może ją zwiedzać tylko do 10 osób. Czas zwiedzania około godziny. 

Początek tej niezwykłej wystawie dały pamiątki, meble i przedmioty życia codziennego z powojennego mieszkania Zenona i Marii Goldbergów zgromadzone w dwóch izbach: niewielkim przedpokoju oraz tytułowej kuchni. W przedpokoju poznajemy historię Bałut oraz losy rodziny Goldbergów. Możemy tu przeglądać elektroniczny album ze zdjęciami rodziny, prześledzić na mapie szlaki rodzinnych migracji oraz zapoznać się z jej drzewem genealogicznym.

W przestrzeń kuchni, w której Goldbergowie są wirtualnymi przewodnikami, wkomponowane zostały zagadnienia związane z codziennością jak np. nauka, praca, zabawa, odpoczynek, świętowanie, prace domowe. Tu również można przeglądać gazety i książeczki dla dzieci w języku jidysz oraz wyszukiwać przodków w reprincie Księgi Adresowej Miasta Łodzi 1937-1939.

Mikrohistoria jednej rodziny wpisana została w szerszą historię lokalną. Wspomnienia o mieście zapamiętanym przez Goldbergów stały się pretekstem do opowieści o życiu przedwojennej Łodzi. Autorkami wystawy są kustosz Anna Dąbrowicz i prof. Halina Goldberg, której głos możemy usłyszeć w opracowanej specjalnie do wystawy ścieżce dźwiękowej. Składają się na nią wywiady z jej rodzicami, uzupełnione historycznymi komentarzami, przeplatane archiwalnymi nagraniami muzyki popularnej z lat 20. i 30. Niespodzianką dla zwiedzających jest multimedialne zwierciadło, w którym można podejrzeć scenkę z życia tradycyjnej żydowskiej rodziny.

Wystawa dała też początek innym projektom wykorzystującym techniki cyfrowe. W domu nr 6 realizowany jest projekt animacyjno-edukacyjny „Nasza szafa”, który stworzono dla utrwalania i dzielenia się historiami o rodzinnych pamiątkach. Z kolei projekt Digital Scholarly Commons: Jewish Life in Interwar Lodz/ Życie Żydów w międzywojennej Łodzi powstał we współpracy międzynarodowego zespołu pod kierunkiem prof. Haliny Goldberg i Anny Dąbrowicz. Jest swego rodzaju interdyscyplinarnym katalogiem towarzyszącym wystawie, przewodnikiem i jednocześnie miejscem naukowego dyskursu dotyczącego życia społeczności żydowskiej w przedwojennej Łodzi.

Zobacz również


NIEMAPA ŁÓDŹ. NA TROPIE SZTUKI

Zapraszamy na wystawę prezentującą sztukę w przestrzeni miejskiej w sposób interaktywny i skierowany do całych rodzin.

Inspirujemy kolorem

"Inspirujemy kolorem” to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, od siedmiu lat ciesząca się powodzeniem i renomą wśród artystów – amatorów.

Metamorfizm

Magdalena Abakanowicz odcisnęła wyraźny ślad w światowej sztuce tkaniny dzięki prezentacji swoich przemyśleń, idei i osiągnięć na kilku edycjach legendarnego Biennale Tkaniny w Lozannie

Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja

The New Look – rewolucja, która zmieniła modę i kulturę.

Od 29 czerwca do 9 września

Z nici Ariadny

Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” ma charakter konkursowy, a jej kolejne edycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła, którego głównym tworzywem są nici.