Archiwum wystaw


Wystawa haftu "Inspirujemy kolorem"



Już po raz ósmy miłośnicy rękodzieła przysłali swoje prace na konkurs haftu „Inspirujemy Kolorem” organizowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz firmę DMC. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 132 uczestników, z czego aż 51 osób to debiutanci.

Wystawa prezentuje wybrane przez jury prace artystów – amatorów rękodzieła wykonane różnorodnymi technikami haftu i koronki.

Podczas wernisażu w dniu 23 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w trzech kategoriach: konkurs główny „Inspirujemy kolorem”, konkurs biżuterii „Osobiste inspiracje” oraz konkurs dla debiutantów o złote pasemko. Wydarzeniu towarzyszył recital piosenek francuskich w wykonaniu artystki Ewy Rzeszotarskiej.

Nadesłane na konkurs prace w przeważającej części są wykonane w dowolnej technice haftu, z przewagą haftu krzyżykowego. Cechuje je różnorodność stylu – od realizmu po abstrakcję. Znalazły się wśród nich prace inspirowane naturą – głównie przedstawienia zwierząt i kwiatów oraz prace z motywami architektonicznymi. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów był pejzaż. Wśród prac są również nawiązania do znanych dzieł malarskich czy motywów zaczerpniętych z haftów ludowych. Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest tematyka fantasy.

Mniej licznie reprezentowana jest biżuteria wykonana głównie w technice koronki, z przewagą frywolitkowej. Ukazuje możliwości artystyczne technik koronkarskich oraz kreatywność autorów.

Tegoroczny przegląd pokazał, że twórczość amatorska jest niezwykle imponująca i ciekawa oraz reprezentuje coraz wyższy poziom.

Wystawa dostępna w terminie: 23.04.2022-10.07.2022.

WYNIKI KONKURSU

KATALOG PRAC KONKURSOWYCH

Skład jury:

Lidia Zganiacz – st. kustosz, Główny Inwentaryzator Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; etnograf; muzealnik
Barbara Bator – emerytowany kustosz w Dziale Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; hafciarka
Lidia Choczaj – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi; artystka 
Wiesław Kulesza oraz Aleksandra Kulesza – przedstawiciele firmy DMC na Polskę 

Zobacz również


DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.

ZMĘCZENIE MATERIAŁU. OGÓLNOPOLSKA WYSTAWA TKANINY UNIKATOWEJ

Wystawa skupia się na związkach tkaniny artystycznej i innych dziedzin sztuki będących elementem współczesnego polskiego krajobrazu artystycznego.

„Costumes and contemplations”

Wystawa „Costumes and contemplations”, prezentowana w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, jest pierwszą z cyklu ekspozycji, na których spotykają się prace projektantów kilku różnych pokoleń. Wszystkich autorów łączy związek z Akademią Sztuk Pięknych w Wilnie.

ŁÓDŹ: PRAKTYKA SPOŁECZNEJ INTERAKCJI

Istotą sztuki Khomenko są eksperymenty z tkaninami, które artystka przeprowadza wspólnie z grupą ochotników. Razem z nimi bada i tworzy nowe kroje oraz połączenia kolorystyczne. Estetyka projektów powstaje spontanicznie, ale ich realizacja oparta jest na technologicznej precyzji. Kijowianka opracowała bowiem własną metodę zgniatania i sprasowywania materiałów, która jest czymś więcej niż tylko upcyclingiem.