Archiwum wystaw


Wystawa haftu "Inspirujemy kolorem"Już po raz ósmy miłośnicy rękodzieła przysłali swoje prace na konkurs haftu „Inspirujemy Kolorem” organizowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz firmę DMC. Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 132 uczestników, z czego aż 51 osób to debiutanci.

Wystawa prezentuje wybrane przez jury prace artystów – amatorów rękodzieła wykonane różnorodnymi technikami haftu i koronki.

Podczas wernisażu w dniu 23 kwietnia 2022 r. odbyła się uroczysta gala rozdania nagród w trzech kategoriach: konkurs główny „Inspirujemy kolorem”, konkurs biżuterii „Osobiste inspiracje” oraz konkurs dla debiutantów o złote pasemko. Wydarzeniu towarzyszył recital piosenek francuskich w wykonaniu artystki Ewy Rzeszotarskiej.

Nadesłane na konkurs prace w przeważającej części są wykonane w dowolnej technice haftu, z przewagą haftu krzyżykowego. Cechuje je różnorodność stylu – od realizmu po abstrakcję. Znalazły się wśród nich prace inspirowane naturą – głównie przedstawienia zwierząt i kwiatów oraz prace z motywami architektonicznymi. Jednym z najczęściej podejmowanych tematów był pejzaż. Wśród prac są również nawiązania do znanych dzieł malarskich czy motywów zaczerpniętych z haftów ludowych. Nowością w stosunku do lat ubiegłych jest tematyka fantasy.

Mniej licznie reprezentowana jest biżuteria wykonana głównie w technice koronki, z przewagą frywolitkowej. Ukazuje możliwości artystyczne technik koronkarskich oraz kreatywność autorów.

Tegoroczny przegląd pokazał, że twórczość amatorska jest niezwykle imponująca i ciekawa oraz reprezentuje coraz wyższy poziom.

Wystawa dostępna w terminie: 23.04.2022-10.07.2022.

WYNIKI KONKURSU

KATALOG PRAC KONKURSOWYCH

Skład jury:

Lidia Zganiacz – st. kustosz, Główny Inwentaryzator Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; etnograf; muzealnik
Barbara Bator – emerytowany kustosz w Dziale Edukacji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; hafciarka
Lidia Choczaj – profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi; artystka 
Wiesław Kulesza oraz Aleksandra Kulesza – przedstawiciele firmy DMC na Polskę 

Zobacz również


ANTONI STARCZEWSKI. IDEA ZAPISU LINEARNEGO

Ekspozycja poświęcona jest postaci wybitnego artysty Antoniego Starczewskiego i jego dokonaniom twórczym na wielu polach działalności.

BOWNIK. PODSZERSTEK

„Bownik. Podszerstek” to wystawa prac Pawła Bownika, artysty wizualnego, który za pomocą fotografii tworzy wielowymiarową sztukę. Owocem jego artystycznych poszukiwań są niezwykłe projekty fotograficzne o mocnym obrazowym przekazie, będące intelektualną grą z symbolami, znakami i historią.

OBRAZY AUDYTYWNE

Obrazy Oli Kozioł nawiązują do pierwszych eksperymentów z fonoautografem i fonografem. Czarne tonda mają coś wspólnego z pierwszymi, zapewne nieudanymi, doświadczeniami Emila Berlinera (wynalazcy gramofonu) czy kultami cargo zaobserwowanymi na wyspach Oceanu Spokojnego...

HELENA BOHLE-SZACKA. PRZENIKANIE

„Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” to multidyscyplinarna wystawa oraz projekt badawczy, dla którego punktem wyjścia jest biografia i twórczość artystki, projektantki mody, graficzki, filantropki i kuratorki związanej z Białymstokiem, Łodzią, Warszawą i Berlinem.

Ziemia (P)oddana

„Jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom?” – takie pytanie zadali sobie i nam młodzi kuratorzy współtworzący ekspozycję „Ziemia (P)oddana” poruszającą temat relacji człowieka z naturą.