Archiwum wystaw


Z modą przez XX wiek



Budynek C, 1 piętro. 

Od ciasnych gorsetów, długich sukni i ogromnych kapeluszy, poprzez małe czarne i mini, aż do hipisowskich kwiecistych sukienek, czy współczesnych jeansów. Moda w XX wieku zmieniała się niezwykle szybko i radykalnie. Widać to wyraźnie na naszej panoramicznej wystawie, będącej pierwszą w Polsce tak szeroką, retrospektywną ekspozycją, poświęconą modzie XX wieku. Pokazujemy na niej ponad 230 damskich i męskich strojów oraz akcesoriów, a prezentacja jest podzielona na dwie, odmiennie zaaranżowane części.

W części pierwszej, obejmującej okres 1900-1939, zwiedzający mogą poczuć klimat minionych epok, przyjrzeć się scenom z życia klasy średniej, ubranej według obowiązujących trendów. Możemy odwiedzić secesyjny salonik, podziwiać stroje dam przybyłych do atelier fotograficznego, podglądać kobiecy negliż w sypialni, czy wreszcie obserwować eleganckie towarzystwo w foyer teatru. Oprawę dla strojów i akcesoriów stanowią meble, tkaniny, obrazy i przedmioty użytkowe, wypożyczone również z innych muzeów oraz od właścicieli prywatnych.

Druga część wystawy poświęcona jest modzie od lat 40. do końca lat 90. ubiegłego wieku. Dzięki zaprezentowanym w gablotach w układzie chronologicznym damskim i męskim strojom charakterystycznym dla poszczególnych dekad, pozawala ona prześledzić zmiany zachodzące w tym czasie zarówno w kanonach mody światowej jak i polskiej. Fragment ekspozycji zaaranżowany w formie wybiegu dla modelek daje natomiast możliwość przyjrzenia się eleganckim ubiorom z lat 70. i 80. pochodzącym z Domu Mody „Telimena”, młodzieżowej odzieży projektowanej przez Barbarę Hoff oraz strojom unikatowym autorstwa łódzkich artystów plastyków. 

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.