Archiwum wystaw


Z nici AriadnyBudynek C, I piętro

Wystawa czynna od 29 czerwca do 9 września 2018 r.

Ogólnopolska Wystawa Rękodzieła Artystycznego „Z nici Ariadny” ma charakter konkursowy, a jej kolejne edycje cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród artystów amatorów, pasjonatów i mistrzów rękodzieła, którego głównym tworzywem są nici. Spośród 530 nadesłanych w tym roku prac Jury pod przewodnictwem dr hab. Izabeli Wyrwy z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wybrało do prezentacji 313 najlepszych. Podczas wernisażu wystawy 29 czerwca 2018 r. poznaliśmy laureatów wyróżnień.

Lista wyróżnionych prac znajduje się TUTAJ

W szóstej edycji wystawy, podobnie jak w latach ubiegłych, szczególnie popularne okazało się szydełkowanie, koronka frywolitkowa oraz różne odmiany haftu, od haftu krzyżykowego po skomplikowane desenie haftu płaskiego, cieniowanego, wypukłego i ażurowego. Wielu uczestników inspirowało się tradycyjnym haftem ludowym, głównie z regionów: kujawskiego i kaszubskiego. Ciekawostką w tegorocznym konkursie okazała się praca wykonana japońską techniką kumihimo. Na wystawie eksponowane są prace o bardzo zróżnicowanych formach – serwety, bieżniki, obrusy, firanki, poduszki i obrazki, stroje, biżuteria, drobne przedmioty dekoracyjne.

Wystawie towarzyszy katalog przygotowany przez jej współorganizatora, markę Ariadna S. A. Fabryka Nici.

Kuratorka: Danuta Lorent-Więckowska

Aranżacja przestrzeni: Mirosław Owczarek

Projekty graficzne: Mirosław Owczarek

Zobacz również


Ziemia (P)oddana

„Jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom?” – takie pytanie zadali sobie i nam młodzi kuratorzy współtworzący ekspozycję „Ziemia (P)oddana” poruszającą temat relacji człowieka z naturą.

DZIAŁY OTWARTE / DZIAŁY ZAMKNIĘTE

Wystawa jubileuszowa „Działy otwarte / Działy zamknięte” przygotowana została z okazji 60-lecia powstania Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL

Wystawa „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” prezentuje 50 logotypów i znaków graficznych łódzkich zakładów przemysłowych.

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej 2019

Ogólnopolska Wystawa Tkaniny Unikatowej to hołd złożony pionierskiej wystawie Ireny Huml, prezentowanej w warszawskiej Zachęcie w 1961 roku, i refleksja nad nią.

ETNO RETROSPEKCJA. SŁOWIAŃSKIE KORZENIE

Wystawa inspirowana tradycją dawnych Słowian. Za pomocą takiej formy jak odzież, plakat, fotografia czy tkanina twórcy wystawy odwołują się do kultury, natury i dawnych wierzeń.