Archiwum wystaw


Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL



Wystawa „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” prezentuje 50 logotypów i znaków graficznych łódzkich zakładów przemysłowych – nie tylko jako indywidualne projekty, lecz przede wszystkich ich wykorzystanie na potrzeby przedsiębiorstw (medale, proporczyki, sztandary), ale i w celach reklamowych (gadżety).

Poprzez logotypy łódzkich zakładów przemysłowych możemy poznać swoisty obraz historii miasta, fabryk i ich pracowników – wystawa zawiera przekrój prac od lat 50. do wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Przyglądając się prezentowanym na wystawie projektom, możemy odbyć też podróż po ostatnim etapie historii Łodzi, jako ośrodka przemysłowego.

Na wystawę składają się obiekty z zasobów Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i ze zbiorów prywatnych.

--
„Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL”

wystawa czynna do 30.05.2021 r.

Koncepcja: Michał Gruda, dr Marcin Szymański, Marcin Gawryszczak, Mateusz Dziworski, Małgorzata Gontarska

Opracowanie tekstów: dr Marcin Szymański, dr Aleksandra Woźniak

Kwerendy i wsparcie merytoryczne: Marcin Gawryszczak

Projekt graficzny: Mateusz Dziworski

Produkcja: Małgorzata Gontarska

Partnerzy: Muzeum Historii Polski, Miasto Łódź, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi

Organizatorzy: Stowarzyszenie Topografie, Miastograf

--

Finansowanie: Projekt „Już nie rośnie kominów las, nie warczą przędzalnie Łodzi” dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Zadanie „Fabryki PRL – dziedzictwo czy niewygodny spadek?" jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zobacz również


Spiritbox

Wystawa jest efektem rocznych warsztatów organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi wspólnie z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

W KRATKĘ

Robotnicza chusta stała się punktem wyjścia do stworzenia wystawy, która zainaugurowała działalność przestrzeni ekspozycyjnej w niedawno wyremontowanej willi letniskowej będącej częścią Muzeum. Jest to miejsce, które ma służyć przede wszystkim dzieciom oraz ich najbliższym – rodzicom, opiekunom, nauczycielom.

Xawery Wolski. Sploty

Xawery Wolski to artysta znany na świecie głównie dzięki swoim monumentalnym rzeźbom. Wystawa w CMWŁ prezentuje nieznane dotąd szerzej wątki twórczości artysty. Wybrane prace skupiają się wokół szeroko rozumianego tematu splatania i nawiązują do tradycyjnych technik włókienniczych, takich jak wiązanie, tkanie, sznurowanie, dzianie czy szydełkowanie.

DRUGA SKÓRA

Wystawa Druga skóra stanowi efekt międzynarodowego projektu Struktury przeplatania, tkanina jako materiał, metoda, nośnik organizowanego przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Szkołę Doktorską ASP im. Jana Matejki w Krakowie i Uniwersytet w Bergen — Wydział Sztuk Pięknych, Muzyki i Projektowania.

Nowy rozdział

Projekt Nowy rozdział to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji. W kolejnych odsłonach pojawiają się sylwetki dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek. Wszystkie wybrały podążanie własną drogą. Dla wielu z nich ten wybór oznaczał wyjście poza kulturowo zdefiniowane role.