Historia
W XIX i XX wieku Łódź była największym w kraju ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Naturalne więc było, że muzeum tkactwa, którego pomysł narodził się w 1946 roku, powinno powstać właśnie tu.
Zespół
Pracownicy Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi
Łódzki Park Kultury Miejskiej
Łódzki Park Kultury Miejskiej zabiera zwiedzających w niezwykłą podróż w czasie. Na jego terenie znajduje się osiem historycznych obiektów, typowych dla zabudowy Łodzi w XIX i na początku XX wieku.
Wynajem
Przestrzenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dają możliwość organizowania szeregu różnorodnych wydarzeń.
Struktura
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aenean id finibus augue. Mauris rhoncus tristique lobortis. Morbi egestas elit lorem, eu placerat dolor blandit vitae.
Biała Fabryka
Biała Fabryka jest jednym z ważniejszych symboli dawnej Łodzi i jej włókienniczej historii. To tutaj powstała pierwsza w Łodzi zmechanizowana przędzalnia i tkalnia bawełny
Geyerwerki
Geyerwerki to cykl warsztatów plastycznych skierowanych do całych rodzin.
Cotton art
Cotton-art to niedzielne spotkania ze „sztuką włókna” w ramach warsztatów artystycznych dla dorosłych i młodzieży.
Lekcje
Oferta skierowana do grup zorganizowanych.
Lekcje, czyli kreatywne zwiedzanie muzeum to alternatywa dla oferty warsztatowej.
Oprowadzania
Zachęcamy do udziału w oprowadzaniach po aktualnych wystawach stałych i czasowych.
Inwestycja ze środków unijnych
Renowacja elewacji Białej Fabryki, przebudowa Domków w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej – to tylko część prac, które zrealizowano w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu - ponad 15 mln złotych.
RODO
W związku z realizacją wymogów Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych „RODO” art. 13), informujemy, że :
Przeprowadzka maszyn przed wielką inwestycją
Przygotowujemy się do ogromnej inwestycji, dzięki której budynek od strony ulicy Piotrkowskiej odzyska blask, a w jego unowocześnionych wnętrzach powstanie zupełnie nowe wystawa. Zanim się to stanie, musimy przenieść do magazynu aż 90 prezentowanych tu eksponatów.
Kto pomoże odkryć tajemnice willi?
Willa letniskowa w naszym Skansenie Architektury Drewnianej jest równie piękna, co tajemnicza. Dla kogo została zbudowana? Czyje nazwisko kryje się pod widniejącymi na jednej z krat inicjałami „F.K.”? Potrzebujemy pomocy łodzian w zebraniu informacji i pamiątek związanych z willą.
U Bennichów. Nowa wystawa w Skansenie
Przybyli do Łodzi z Saksonii. Tu szukali szczęścia i swojej Ziemi Obiecanej. Para skromnych tkaczy: Florentyna Wagner i August Bennich, pobierając się nie mogła przewidzieć, że ich syn, Karol, zostanie kiedyś wielkim łódzkim fabrykantem. Jak wyglądało życie rodziny Bennichów? Dzięki nowej wystawie przygotowywanej w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej, już wkrótce odwiedzimy seniorkę rodu – Florentynę Bennichową.
Inspirujemy kolorem
„Inspirujemy kolorem” to ogólnopolska wystawa o charakterze konkursowym, od siedmiu lat ciesząca się powodzeniem i renomą wśród artystów – amatorów.
Za Wolność
Wystawa otwiera się dla publiczności w Dzień Niepodległości, dzień który jak mało innych w naszym kalendarzu nie pozwala zapomnieć, że wolność wymaga aktywnego udziału.
INWESTYCJA WARTA PONAD 15 MILIONÓW ZŁOTYCH. WYBRANO WYKONAWCÓW
Jeszcze w tym roku Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej zamienią się w rozległy plac budowy. Wyłoniliśmy wykonawców, którzy zrealizują prace modernizacyjne obejmujące w różnym stopniu nie tylko każde z czterech skrzydeł budynków Białej Fabryki, ale także pięć domków znajdujących się w Skansenie oraz zabytkową willę letniskową.
Magazyn studyjny, czyli Muzeum od kuchni
Do muzealnych magazynów mają wstęp tylko wtajemniczeni – pracownicy instytucji, kustosze, konserwatorzy czy badacze. Jednak już wkrótce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi to się zmieni. Powstanie magazyn studyjny, czyli otwarta dla zwiedzających przestrzeń, która połączy w sobie funkcje przechowywania zbiorów z funkcją edukacyjną.
BIAŁA FABRYKA W RENOWACJI
Piaskowanie, szlifowanie, uzupełnianie ubytków i zabezpieczanie – metr po metrze pracownicy wyspecjalizowanej firmy przywracają świetność drewnianym konstrukcjom historycznego, niemal dwustoletniego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Prace modernizacyjne wnętrz w skrzydle A są częścią realizowanej właśnie ogromnej, wartej ponad 15 milionów inwestycji.
ŁÓDZKI WEHIKUŁ CZASU W TRAKCIE MODERNIZACJI
Jesienią 2020 roku Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej znów zabierze zwiedzających w niezapomnianą podróż w czasie. W pięciu historycznych obiektach powstaną nowe wystawy stałe, czynne przez cały rok. Nim to jednak nastąpi, domki oraz pełna uroku zabytkowa willa przejdą gruntowną modernizację. Prace na terenie Skansenu są częścią inwestycji o wartości ponad 15 milionów, realizowanej właśnie przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
BIAŁA FABRYKA ZDRADZA SWOJE TAJEMNICE. PRACE KONSERWATORSKIE W CMWŁ
Wydawać by się mogło, że wiemy już o niej wszystko. Tymczasem Biała Fabryka nadal skrywa wiele sekretów, które sukcesywnie odkrywane są w trakcie prac w najstarszym skrzydle budynku. Podczas piaskowania odnaleziono wyryte na belce stropowej litery „NS”, natomiast po zdjęciu parkietu na ostatnim piętrze odsłonięte zostały liczne otwory w podłodze, w których montowano napędy.
Modernizacja muzeum idzie pełną parą
Magazyn studyjny, eksperymentatorium, nowe projekty edukacyjne i całoroczne wystawy stałe w Skansenie – a to wszystko w nowoczesnych i komfortowych przestrzeniach wystawienniczych. Muzeum przygotowuje dla zwiedzających sporo niespodzianek. Podczas gdy kustosze dopracowują szczegóły merytoryczne wystaw, specjalistyczne firmy realizują na terenie CMWŁ zaawansowane prace modernizacyjne w ramach inwestycji współfinansowanej ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Warsztaty
Warsztaty dla grup zorganizowanych.
Mamy wenę
Warsztaty dla młodych i przyszłych mam.
Sploty
Warsztaty dla młodzieży, dorosłych i seniorów.
Prace modernizacyjne w CMWŁ na finiszu
Jesienią 2019 r. zabytkowe wnętrza Białej Fabryki będą gotowe do pełnienia funkcji nowoczesnych przestrzeni wystawienniczych. W budynku prowadzone są roboty wykończeniowe, świeży wygląd zyskuje też fasada budynku. Zgodnie z harmonogramem całość prac prowadzonych w ramach inwestycji dofinansowanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zakończy się do 31 października.
PAMIĘTNIK HELENY GEYER. SKARBNICA WIEDZY W KONSERWACJI
Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny, ponad stuletni pamiętnik spisany przez synową Ludwika Geyera jest jedynym tego typu dokumentem, opisującym codzienne życie łódzkich fabrykantów. Eksponat wkrótce będzie zaprezentowany na nowej wystawie stałej, jednak zanim to się stanie, zostanie naprawiony i poddany zabezpieczającej go na wiele lat konserwacji.
Tematyczne ścieżki zwiedzania skansenu
Dla każdego coś innego. Kultowy telewizor Szmaragd dla miłośników PRL-owskiego designu, zabawki dla najmłodszych czy warsztat tkacki dla fanów techniki, a wszystko pokazane tak, by każdy sam mógł decydować, jaką ścieżką chce podążać. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi pracuje nad nowymi wystawami, które zaprezentuje w przestrzeniach odnowionych w ramach trwającej w muzeum inwestycji.
MODERNIZACJA WARTA 15 MILIONÓW DOBIEGŁA KOŃCA
Przez ponad dwa lata były niedostępne dla zwiedzających – najstarsza część Białej Fabryki oraz budynki na terenie Skansenu Łódzkiej Architektury Drewnianej Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przeszły modernizację, która właśnie dobiegła końca. Dzięki unijnym pieniądzom muzealne wnętrza są już gotowe do budowy nowych wystaw stałych opowiadających historię włókienniczej Łodzi.
Etap modernizacji już za nami, a przed instytucją jeszcze przetargi na zakup multimediów i wyposażenia sal wystawienniczych oraz dokończenie prac nad wystawami stałymi powstającymi w zmodernizowanych przestrzeniach.
Ziemia (P)oddana
„Jaki świat pozostawimy następnym pokoleniom?” – takie pytanie zadali sobie i nam młodzi kuratorzy współtworzący ekspozycję „Ziemia (P)oddana” poruszającą temat relacji człowieka z naturą.
Higiena w Łodzi przemysłowej
Szybki rozwój naszego miasta sprawił, że lawinowo wzrastała liczba mieszkańców. Za wzrostem demograficznym nie podążały jednak rozwiązania sanitarno-higieniczne.
Łódzka kultura w XIX i w początkach XX w.
Początkowo z dobrodziejstw placówek kulturalnych korzystały głównie kręgi inteligencji i drobnomieszczaństwa. Z czasem jednak stały się one coraz bardziej dostępne również dla niższych warstw społecznych.
Praca w przemysłowej Łodzi
XIX-wieczna Łódź – stolica polskiego przemysłu, przyciągała rzesze ludzi szukających tutaj zatrudnienia.
Gry i zabawy dziecięce
Jak wyglądały zabawy najmłodszych, kiedy do dyspozycji był patyk czy kapsle znalezione na podwórku?
Sport w dawnej Łodzi
Za moment narodzin łódzkiego sportu uważa się 7 czerwca 1824 roku – datę założenia Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego
Konteksty historyczne
Zbiór artykułów stanowiących konteksty historyczne wystawy "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie"
Modernizacja zabytkowej willi
Willa z ulicy Scaleniowej w Rudzie Pabianickiej posiada kilkudziesięcioletnią historię. W latach 30. XX wieku należała do fabrykanta Szai Światłowskiego.
Wystawy w zmodernizowanych wnętrzach
Dzięki pracom modernizacyjnym na terenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, udało się w większym stopniu wykorzystać zabytkowe przestrzenie budynków Białej Fabryki oraz drewnianych domów w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.
Modernizacja domów w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej
Ponad dwa lata trwała modernizacja zabytkowych domów znajdujących się w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Dzięki niej Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zyskało obszerne przestrzenie ekspozycyjne, które pozwoliły przygotować nową ofertę wystawienniczą i edukacyjną.
FERIE 2022
Oferta dla grup zorganizowanych (14.02-27.02)
FERIE 2022
Oferta dla uczestników indywidualnych (14.02-27.02)
Wynajem przestrzeni
Przestrzenie Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dają możliwość organizowania szeregu różnorodnych wydarzeń.